Biznes i sport

Czyszczenie piłki

Szwajcarski sąd przygotował akt oskarżenia dla Seppa Blattera i Michela Platiniego. To może być jeden z ostatnich odcinków sagi o upadku najpotężniejszych ludzi futbolu.

Klamka zapadła pod koniec 2015 roku, Komisja Etyki FIFA w ramach procesu samooczyszczania zawiesiła Blattera ( z prawej) i Platiniego na osiem lat. Poszło o 2 miliony franków szwajcarskich, jakie Szwajcar przekazał Francuzowi.

Foto: PAP/EPA

Blatter, który szefował Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) przez 17 lat, ustąpił w 2015 roku. Nie abdykował dobrowolnie. Naciskali sponsorzy federacji i opinia publiczna, bo amerykańscy śledczy aresztowali siedmiu wysoko postawionych działaczy zamieszanych w skandal korupcyjny związany z przyznaniem organizacji mistrzostw świata Rosjanom (2018) i Katarczykom (2022).

Za kratki trafili Rafael Esquivel, Nicolas Leoz, Jeffrey Webb, Jack Warner, Eduardo Li, Eugenio Figueredo i Jose Maria Marin. Oskarżono ich o oszustwa, malwersacje oraz przyjmowanie łapówek, których suma w ciągu 24 lat sięgnęła 150 mln dolarów. Blatter oficjalnie był wówczas – i pozostaje do dziś – czysty. – Nigdy nic się do niego nie przykleja. Zawsze między Blatterem i łapówkami stoi ktoś inny – ironizował szwajcarski parlamentarzysta Roland Buechel.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.