Biznes i sport

Szeryf wkracza na salony

Liga Mistrzów stała się hermetycznymi rozgrywkami dla bogaczy. Ale od czasu do czasu udaje się do niej dostać klubom z futbolowych peryferii. Teraz w fazie grupowej wystąpi Sheriff Tyraspol.

Występy w Lidze Mistrzów to pokaźny zastrzyk finansowy. Premie rosną z roku na rok, pełna pula nagród, która zostanie rozdysponowana między 32 uczestników, przekroczyła już 2 mld euro.

Foto: PAP/EPA

Odkąd w 2016 roku Liga Mistrzów po raz ostatni zawitała do Polski, hymn rozgrywek wybrzmiał już w wielu nowych, często egzotycznych miejscach. Słuchali go kibice azerskiego Karabachu Agdam, duńskiego Midtjylland, tureckiego Basaksehiru Stambuł czy rosyjskiego Krasnodaru, a w najbliższym sezonie wysłuchają fani Sheriffa Tyraspol.

To pierwszy klub z Mołdawii, który awansował do Champions League. A właściwie z Naddniestrza – samozwańczej republiki nieuznawanej przez międzynarodową społeczność, walczącej przy wsparciu Rosji o pełną niezależność. Od Mołdawii oderwała się ona w 1990 roku, utworzyła własny parlament i armię, ustanowiła swoją walutę, na fladze umieściła sierp i młot. Na ulicach stoją tam pomniki Lenina, a na państwowych budynkach powiewają także flagi rosyjskie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.