Biura maklerskie

Totalna dominacja zagranicznych brokerów na rynku akcji

W gronie siedmiu najaktywniejszych pośredników na warszawskiej giełdzie w styczniu aż pięciu z nich to zdalni członkowie GPW. Jakby tego było mało, ich grono dodatkowo się powiększa.
Foto: AFP

Przewaga zagranicznych brokerów, którzy mają status zdalnych członków GPW, nad krajową branżą maklerską z miesiąca na miesiąc się powiększa. W styczniu lokalni pośrednicy byli w głębokiej defensywie i na razie niewiele wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec diametralnej zmianie.

Nie tylko podium

Od kilku miesięcy na rynku rządzi Merrill Lynch. To właśnie ta instytucja była najaktywniejszym pośrednikiem na rynku akcji w 2018 r. i – jak pokazał styczeń – na tym nie zamierza poprzestać. Początek nowego roku Merrill Lynch zaczął również z przytupem. Instytucja obróciła akcjami za 4,34 mld zł, co dało jej 10,92 proc. udziałów w rynku i oczywiście pierwsze miejsce w klasyfikacji najaktywniejszych domów maklerskich. Całe zresztą podium padło łupem zagranicznych pośredników. Drugie miejsce z wynikiem 4,06 mld zł i udziałami 10,21 proc. zajął JP Morgan, zaś trzeci był Morgan Stanley. W tym przypadku mowa o transakcjach za 3,53 mld zł, co przełożyło się na 8,88 proc. udziałów. W całym 2018 r. JP Morgan zajął piąte miejsce w klasyfikacji najaktywniejszych brokerów, natomiast Morgan Stanley był czwarty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.