Banki

Ceny depozytów w górę?

Podwyżka stawek lokat prawdopodobnie tylko chwilowa.
Foto: Adobestock

Średnie oprocentowanie nowych lokat we wrześniu wyniosło 0,27 proc., czyli urosło względem sierpnia o 9 pkt baz. – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. To pierwszy wzrost po cięciach stóp procentowych przez Radę Politykę Pieniężnej, które rozpoczęły się w połowie marca i przyniosły spadek stopy referencyjnej o 140 pkt baz. i stawki WIBOR o 150 pkt baz. Łącznie od lutego średnie oprocentowanie nowych lokat w polskich bankach spadło o blisko 80 pkt baz.

Za zaskakujący wzrost we wrześniu odpowiadają depozyty gospodarstw domowych (średnia stawka lokat przedsiębiorstw niefinansowych utrzymała się na poziomie 0,05 proc.). Ich oprocentowanie urosło o 17 pkt baz., do 0,49 proc., głównie za sprawą lokat zawieranych na jeden–trzy miesiące i trzy–sześć miesięcy, ale w górę poszły też stawki lokat dłuższych niż roczne. To o tyle zastanawiające, że w ostatnich miesiącach banki zalewane były depozytami, szczególnie firm, jednocześnie akcja kredytowa mocno hamowała, więc wskaźniki płynności wzrosły do rekordowych poziomów i sektor nie musiał walczyć o pieniądze klientów, podnosząc stawki lokat. Wrzesień nie był wyjątkiem pod tym względem: kredyty urosły rok do roku tylko o 0,8 proc., depozyty zaś o blisko 15 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.