Banki

Pandemia, głównie przez rezerwy, zadecyduje o wynikach banków

Kolejne ograniczenia pandemiczne uderzą w gospodarkę i mogą oznaczać duży wzrost rezerw na niespłacane kredyty, co będzie głównym źródłem pogorszenia wyników i rentowności sektora.
Foto: Adobestock

Banki jako branża mocno ucierpiała z powodu pandemii. Cięcie stóp procentowych do niemal zera wprawdzie ułatwia obsługę kredytów przedsiębiorcom niefinansowym i klientom indywidualnym, ale samym kredytodawcom mocno szkodzi, obniżając wynik odsetkowy, odpowiadający za 70 proc. ich przychodów. I choć ostatnie wyniki sektora bankowego były niezłe, to rosnąca szybko liczba zachorowań na koronawirusa może zwiastować wzrost odpisów i tąpnięcie zysków.

Wynik z odsetek może lekko odbijać

W sierpniu sektor miał 1,3 mld zł zysku netto. Wprawdzie to o 13 proc. mniej niż rok temu, ale wyraźnie więcej niż w dwóch poprzednich miesiącach, gdy sięgał ledwo po 0,5 mld zł. Poprawa możliwa była dzięki wyhamowaniu tempa spadku wyniku z odsetek (wyniósł 3,7 mld zł, podobnie jak w lipcu) i tempa wzrostu odpisów kredytowych (710 mln zł, o jedną czwartą mniej niż w poprzednich miesiącach). Banki pod koniec października zaczną publikację wyników za III kwartał. Zdaniem Rafała Kozłowskiego, wiceprezesa PKO BP, końcówka III kwartału powinna przynieść dołek wyniku odsetkowego sektora, a powolna poprawa może rozpocząć się z końcem tego roku i początkiem nowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.