Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W komfortowej sytuacji są też Pekao i ING BSK, które mają takie kredyty, ale stanowią one znikomą (odpowiednio 2,3 proc. i 0,8 proc.) część ich całego portfela kredytów. Pekao ma nieco większy udział tych hipotek, ale niemal całość stanowią denominowane, teoretycznie nieco „bezpieczniejsze" dla banków pod względem prawnym, choć pojawiają się opinie, że i ten rodzaj kredytów jest narażony na przegrane w sądach. ING BSK ma z kolei prawie tylko indeksowane. Poza tym oba te banki mają nadwyżkę kapitałową i są wysoko rentowne, co zamortyzowałoby ewentualne, i tak niewielkie, straty. W BNP Paribas hipoteki frankowe stanowią 6,6 proc. portfela (głównie denominowane), czyli niewiele, choć bank na razie ma niewielką nadwyżkę kapitałową (będzie jednak rosła dzięki poprawie rentowności). W Santanderze hipoteki walutowe stanowią niewiele – 6,9 proc., około 80 proc. z nich to umowy indeksowane, ale na korzyść banku przemawia jego nadwyżka kapitałowa i wysoka rentowność. W PKO BP takie hipoteki stanowią 10,9 proc. portfela (90 proc. to denominowane), także ten bank ma dobrą sytuację finansową. MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.
Najnowszy wyrok TSUE nie zniszczy banków. Ale wciąż pozostaje sporo ryzyk, które mogą wymusić kolejne rezerwy na kredyty CHF.