Banki

Banki wcale i nieznacznie zagrożone frankowymi stratami

Nie wszystkie banki będą równomiernie dotknięte kosztami frankowych spraw. Problem ten nie dotyczy Aliora i Handlowego, które wcale nie mają tego typu hipotek.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

W komfortowej sytuacji są też Pekao i ING BSK, które mają takie kredyty, ale stanowią one znikomą (odpowiednio 2,3 proc. i 0,8 proc.) część ich całego portfela kredytów. Pekao ma nieco większy udział tych hipotek, ale niemal całość stanowią denominowane, teoretycznie nieco „bezpieczniejsze" dla banków pod względem prawnym, choć pojawiają się opinie, że i ten rodzaj kredytów jest narażony na przegrane w sądach. ING BSK ma z kolei prawie tylko indeksowane. Poza tym oba te banki mają nadwyżkę kapitałową i są wysoko rentowne, co zamortyzowałoby ewentualne, i tak niewielkie, straty. W BNP Paribas hipoteki frankowe stanowią 6,6 proc. portfela (głównie denominowane), czyli niewiele, choć bank na razie ma niewielką nadwyżkę kapitałową (będzie jednak rosła dzięki poprawie rentowności). W Santanderze hipoteki walutowe stanowią niewiele – 6,9 proc., około 80 proc. z nich to umowy indeksowane, ale na korzyść banku przemawia jego nadwyżka kapitałowa i wysoka rentowność. W PKO BP takie hipoteki stanowią 10,9 proc. portfela (90 proc. to denominowane), także ten bank ma dobrą sytuację finansową. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.