Banki

Adam Lipiński, wiceprezes PiS, w zarządzie NBP

Począwszy od listopada do zarządu Narodowego Banku Polskiego dołączy Adam Lipiński, obecnie poseł PiS i wiceprezes tego ugrupowania. Nieco później w gremium tym znajdzie się też Marta Gajęcka, doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy.

Adam Lipiński

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Informację o nominacji Lipińskiego, którą podało radio RMF FM, potwierdził w rozmowie z PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna.

Członków zarządu NBP na sześcioletnie kadencje powołuje na wniosek prezesa tej instytucji Prezydent RP. W gremium tym zasiadać może od sześciu do ośmiu osób (łącznie z prezesem). Obecnie jest ich siedmioro, ale w październiku kończy się kadencja wiceprezes Anny Trzecińskiej, powołanej na to stanowisko jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W lutym prezydent Andrzej Duda powołał do zarządu NBP Piotra Pogonowskiego, byłego szefa ABW, oraz Martę Kightley, ekonomistkę ze Szkoły Głównej Handlowej, która pełni funkcję pierwszej wiceprezes banku centralnego.

Pogonowski zastąpił byłą minister finansów w rządzie PiS Teresę Czerwińską, która została wiceprezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zaś Kightley zasiadła na miejscu Piotra Wiesiołka, który na stanowisko wiceprezesa NBP został powołany jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i sprawował tę funkcję przez dwie kadencje (na trzecią nie pozwala ustawa o NBP).

Adam Lipiński to jeden z najbliższych współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, jeden z założycieli Prawa i Sprawiedliwości, a wcześniej Porozumienia Centrum. Z wykształcenia jest ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Według doniesień RMF FM w styczniu ósmym członkiem zarządu NBP zostanie społeczna doradczyni prezydenta Dudy Marta Gajęcka.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.