Banki

Rezerwy mocno rosną

W lipcu sektor bankowy zwiększył rok do roku zysk netto o 16,4 proc., do 1,55 mld zł. To pozytywna informacja, bo takiego tempa poprawy w tym roku nie było. Możliwe było dzięki sporemu wzrostowi wyniku odsetkowego (10,2 proc.), lekkiemu odbiciu prowizji (1,2 proc.) i spadkowi kosztów działania bez amortyzacji (1,6 proc.).
Foto: Adobestock

Jednak łyżką dziegciu w beczce miodu jest 37-proc. w skali roku wzrost odpisów aktywów finansowych. To nie jest pierwszy miesiąc, gdy odpisy rosną znacznie szybciej niż książka kredytów (ok. 6 proc.).

– Od dwóch lat jesteśmy w trendzie rosnących rezerw, kierunek więc nie powinien dziwić. Dzieje się tak mimo dobrego makro, bo od paru lat nie było zawiązywania dużych rezerw, nawet w słabszym 2012 r. zwiększono je przede wszystkim na jeden sektor - budowlany, skończył się więc zasób rezerw, które można rozwiązać. W tej sytuacji pojawiające się zawsze, nawet przy dobrej koniunkturze, pojedyncze przypadki problemów w segmencie korporacyjnym powodują wzrost odpisów – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.