Banki

PKO BP atrakcyjny dla inwestorów

Eksperci DM BDM wskazują na powrót banku do wzrostu i ponadprzeciętnej rentowności. Duże kapitały i ujęcie ryzyka frankowego w poprzednich kwartałach daje szansę na wysoką dywidendę.
Foto: Adobestock

Analitycy DM BDM w ujawnionym właśnie raporcie (został sporządzony 13 sierpnia) podwyższyli cenę docelową dla akcji PKO BP do 43 zł z 31 zł, podtrzymując rekomendację "akumuluj". Dzisiaj za jeden walor na GPW płaci się 39 zł, od początku roku kurs urósł o prawie 36 proc. w porównaniu do zwyżki o 47 proc. indeksu WIG-banki.

"Wyniki za I półrocze potwierdziły, że bank bardzo szybko wraca na ścieżkę wzrostu i jest w stanie osiągnąć ponadprzeciętną rentowność. Biorąc pod uwagę niskie koszty ryzyka, odbudowujący się wynik odsetkowy oraz solidny wynik prowizyjny spodziewamy się podwyższenia prognoz konsensusu (nasze obecne prognozy na 2021/22 są odpowiednio 10/11 proc. powyżej). Dzięki rezerwie dokonanej w 2020 r. bank jest w komfortowej sytuacji przed realizacją ugód z kredytobiorcami CHF, a z zysku za 2021 r. spodziewamy się stopy dywidendy na poziomie 7,6 proc. Wycenę na 1,1x P/BV uważamy za atrakcyjną" - napisano w raporcie.

Eksperci DM BDM oczekują podwyższania prognoz rynkowych dla PKO BP na ten i przyszły roku. Ze względu na niższe od oczekiwanych kosztów ryzyka w I półroczu jak i uwzględnienie rezerw na franki w sprawozdaniu za 2020 r. podwyższyli własne prognozy zysku netto banku do 5 mld zł (byłby to rekord) w tym roku i 5,1 mld zł w przyszłym. Do tej pory średnia prognoz rynkowych wskazuje odpowiednio na 4,6 mld zł i 4,8 mld zł. „Biorąc pod uwagę wysokie wykonanie rocznej prognozy po I półroczu (53 proc.), podwyższenie oczekiwań rynkowych w naszym odczuciu wydaje się nieuniknione" – napisano w raporcie.

Zwrócono uwagę, że koszty ryzyka pod ścisłą kontrolą i odbijający w górę wynik odsetkowy pomagają osiągnąć ponadprzeciętną rentowność. Zakładają, że ROE banku w tym roku urośnie już do 12 proc. i w przyszłym wyniesie 11,5 proc. (jeszcze przed pandemią wynosiło 10 proc.). Średnia dla banków zakłada ROE odpowiednio 6,2 proc. i 6,7 proc. To powinno pozwolić na wypłatę wysokiej dywidendy. DM BDM spodziewa się, że w przyszłym roku przeznaczy do podziału 75 proc. zysku z 2021 r. (stopa dywidendy 7,6 proc.).

Ten tekst jest skrótem rekomendacji, której autorem jest Michał Fidelus, analityk DM BDM. Pierwsze jej rozpowszechnianie odbyło się 13 sierpnia o godzinie 7.00. W załączniku przedstawiamy zastrzeżenia prawne.

Załączniki

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.