Reklama

mBank: Możliwy pełen free-float?

Toczące się rozmowy między Deutsche Bankiem i Commerzbankiem w sprawie ich ewentualnej fuzji rodzą pytania, czy w razie jej przeprowadzenia będą potrzebować kapitału i zmuszone będą sprzedać mBank. Teraz Commerzbank kontroluje ponad 69 proc. kapitału tego czwartego co do wielkości banku w Polsce.

Publikacja: 20.03.2019 05:13

mBank: Możliwy pełen free-float?

Foto: materiały prasowe

Jeśli tak, to pojawia się pytanie, kto mógłby być kupującym. Eksperci w pierwszej kolejności wymieniają inne duże banki – zarówno te już obecne na polskim rynku, jak i te dopiero chcące na niego wejść. Czy jednak możliwa jest sprzedaż akcji mBanku inwestorom finansowym, co spowodowałoby, że nie miałby akcjonariusza strategicznego? W USA i Europie Zachodniej takich instytucji jest sporo.

Kluczowym czynnikiem o tym decydującym byłby przede wszystkim brak popytu ze strony innych banków, co jest raczej mało prawdopodobne, zważywszy na całkiem sporą skalę mBanku (6,5 proc. udziału w polskim rynku kredytów detalicznych i korporacyjnych) oraz zaawansowanie technologiczne czy dobrą pozycję kapitałową. Drugim czynnikiem byłoby stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która przez lata dużą wagę przykładała do siły głównych akcjonariuszy polskich banków, niezbędnej do ich szybkiego dokapitalizowania w razie potrzeby. Do tego dochodzi ich wiarygodność i jakość zarządzania – wobec tych elementów nadzór miał wątpliwości w sprawie Abrisu i FM Banku, którego sprzedaż nakazał temu funduszowi private equity. Nie udało nam się uzyskać do zamknięcia tego wydania „Parkietu" stanowiska KNF w sprawie tego, czy mógłby działać w Polsce duży bank bez inwestora strategicznego.

Promocja Świąteczna!

Wybierz roczną subskrypcję PARKIET.COM i zyskaj dodatkowy dostęp do serwisu RP.PL i treści NYT.

Pierwszy rok 260 zł, potem 539 zł pobierane automatycznie co roku.

Zyskujesz:

- PARKIET.COM — obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- Roczny dostęp do RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Banki
Marże banków w Polsce spadają. Ale wciąż są bardzo wysokie
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Banki
Bank Anglii obniżył stopy procentowe. Inflacja hamuje
Materiał Promocyjny
Alior Bank przyspiesza transformację: 1300 osób w nowym, zwinnym modelu pracy
Materiał Promocyjny
Alior Bank wchodzi w nową erę komunikacji cyfrowej dzięki współpracy z Adobe i Dentsu
Banki
KNF daje zielone światło dla przejęcia Santander Bank Polska przez Erste
Banki
Jakie dywidendy od banków w 2026 roku? KNF przedstawia rekomendacje
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama