Banki

Konrad Raczkowski, wiceprezes BOŚ Banku: Cele ze strategii są realne. Wzrost kredytów od połowy roku przyśpieszy

WYWIAD | Konrad Raczkowski - z wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska rozmawia Maciej Rudke

Konrad Raczkowski, wiceprezes BOŚ Banku

Foto: materiały prasowe

Niedawno Fitch podniósł rating BOŚ, wskazując, że zmiana ta odzwierciedla m.in. dokapitalizowanie, zarządzanie i strategię banku. Co to w praktyce dla was oznacza?

Podniesienie ratingu do BB-, gdy agencje ratingowe bardzo ostrożnie podchodzą do podwyższania ocen, jest bardzo dobrym sygnałem. Przypomnę, że w tym samym czasie obniżono rating dwóm innym bankom w Polsce. Do pełnego ratingu inwestycyjnego BOŚ brakuje trzy poziomy, które można z powodzeniem osiągnąć w perspektywie średniookresowej, do dwóch lat, zakładając brak szoków w gospodarce światowej, które skutkowałyby dużo ostrożniejszym podejściem agencji ratingowych do szacowania ryzyka i podwyższenia ocen.

Zatem aktualny, podwyższony rating, jest pierwszym sygnałem międzynarodowej oceny zewnętrznej, że głęboka restrukturyzacja banku w latach 2016–2018 była efektywna w wymiarze zarządczym i finansowym. W praktyce oznacza to możliwość nieznacznego obniżenia kosztów finansowania, zwłaszcza w przypadku emisji obligacji własnych, dodatkowo zwiększając wiarygodność banku w oczach inwestorów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.