Banki

Handlowy stawia na wzrost

Po latach strategii skoncentrowanej na wypłacie wysokich dywidend bank Citi Handlowy teraz chce jednocześnie zwiększyć skalę i poprawić rentowność.
Foto: materiały prasowe

Bank Handlowy przedstawił dzisiaj główne założenia strategii na lata 2019-2021. Jednym z głównych punktów jest wzrost bilansu. Bank planuje do 2021 roku zwiększyć liczbę klientów detalicznych o 50 proc. i udzielić łącznie 2 mld zł nowych kredytów detalicznych. - Naszą ambicją jest zwiększenie do 2021 roku o 50 proc. liczby klientów detalicznych i udzielenie 2 mld zł nowych kredytów detalicznych – mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego. Obecnie bank ma blisko 700 tys. klientów korzystających z kart płatniczych i kredytowych, a na koniec 2018 r. portfel kredytów, udzielonych klientom indywidualnym, był wart 7,2 mld zł, o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj także: Handlowy rozczarował

To spora zmiana, bo od kilkunastu lat utrzymywał się on w okolicach 40-50 mld zł, podczas gdy inne banki i rynek rosły. Handlowy jednak postawił na możliwość wypłaty całego zysku w formie dywidendy do czego konieczne było zachowanie kapitału, co odbijało się na wzroście kredytów. Kolejnym celem banku jest wzrost przychodów średniorocznie o 8 proc., co pozwoli uniezależnić się od zmiennych składowych przychodów. To bank, w którego strukturze przychodów działalność handlowa, podatna na zmiany rynkowe, ma największy udział spośród wszystkich banków w Polsce: ten biznes przynosi jedną czwartą przychodów.

Jednocześnie bank chce zwiększyć ROE. Wskaźnik ten, pokazujący zwrot z kapitałów własnych, ma w każdym z lat 2019-2021 wynosić ponad 10 proc., a w samym 2021 r. ma sięgnąć 12 proc. W 2018 r. wskaźnik ROE wyniósł 10 proc., czyli urósł o 1,5 pkt proc. wobec 2017 r. To przy założeniu, że bank będzie wypłacał 75 proc. rocznych zysków (im większy wskaźnik wypłaty, tym trudniej uzyskiwać wysokie ROE). Dywidenda na akcję, ze względu na oczekiwany wzrost zysków, ma jednak rosnąć.

Wzrost ma być prowadzony organicznie. - Nie planujemy akwizycji. Będziemy budowali oferty w połączeniu z naszymi klientami biznesowymi. Przyszłość należy do partnerstwa. Do tego będzie służyła transformacja cyfrowa – mówi Sikora. Bank w I półroczu ma wdrożyć technologię, która w oparciu o dowód i wyciąg bankowy ma umożliwić udzielanie finansowania nowym klientom. Wszystko ma odbywać się automatycznie: od weryfikacji dokumentów i zarobków online po identyfikację biometryczną.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.