Banki

Jan Emeryk Rościszewski prezesem PKO BP

We wtorek rada nadzorcza wybrała następcę Zbigniewa Jagiełły, który zrezygnował po prawie 12 latach na stanowisku szefa banku. Doszło też do innych zmian w zarządzie.

Jan Emeryk Rościszewski prezes PKO BP

Foto: materiały prasowe

Jan Emeryk Rościszewski, tak jak wskazywała większość źródeł, został prezesem PKO BP. To decyzja rady nadzorczej, której skład został przebudowany w poniedziałek przez Skarb Państwa, największego akcjonariusza banku (ma 29 proc. akcji). Aby 56-letni Rościszewski formalnie objął stanowisko prezesa, potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. Nie powinno być z tym problemu, bo od 2016 r. jest wiceprezesem PKO BP odpowiadającym za bankowość detaliczną.

Do zarządu powołano Marcina Eckerta, który był członkiem zarządu PZU i dyrektorem zarządzającym ds. korporacyjnych oraz zasiadał w radzie nadzorczej Pekao, banku kontrolowanego przez ubezpieczyciela (w poniedziałek zrezygnował z tych stanowisk). Eckert jest radcą prawnym, specjalizuje się w prawie handlowym, podatkowym, pracy i wynagrodzeń. Zanim dołączył do PZU pracował w kancelariach prawniczych i firmach doradczych Mazars & Guerard Audyt i EY.

Gdy Zbigniew Jagiełło na początku maja złożył nieoczekiwanie rezygnację z funkcji prezesa (pełnił ją przez prawie 12 lat), Rościszewski od początku był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów na jego następcę. Ma duże, ponad 30-letnie doświadczenie w finansach, zdobyte głównie w ubezpieczeniach. Od 1996 r. związany z francuską grupą BNP Paribas: w latach 1998–2016 był prezesem w Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska, w latach 2001–2016 był też dyrektorem generalnym Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. W latach 1990–1991 pracował we Francji dla AXA Banque i AXA International, a w latach 1991–1993 dla Groupe Azur. Między 1993 a 1996 r. w zarządzie TU Azur Ostoja i TUnŻ Azur Życie.

Jest kawalerem Zakonu Maltańskiego i członkiem zarządu tej organizacji w Polsce. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego. ukończył szkolenia w dziedzinie finansów, ubezpieczeń i zarządzania we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce. W latach 1981–1983 działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Odznaczony jest Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Trzyletnia kadencja obecnego zarządu PKO BP kończy się w czerwcu 2023 r. Pojawiały się nieoficjalne informacje, że we wtorek rada nadzorcza planowała także inne zmiany w składzie zarządu, ale na razie nie udało nam się ich potwierdzić.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.