REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Spółki z USA chętniej skupują akcje, niż inwestują

W pierwszej połowie roku wydatki inwestycyjne największych amerykańskich firm były mniejsze niż kwoty przeznaczane na skup akcji własnych.
Foto: Bloomberg

W minionym tygodniu Kamil Maliszewski z DM mBanku, zaprezentował #WykresDnia, z którego wynika, że szczyt skupu akcji własnych (tzw. buyback) oraz wypłacanej dywidendy przez spółki z S&P500 jest dopiero przed nami – nastąpi pod koniec listopada. A to może być źródłem większego popytu na akcje z Wall Street w ostatnim kwartale roku.

Pozostając przy temacie buybacków spółek z S&P500, warto zwrócić uwagę na ciekawostkę zaprezentowaną na Twitterze przez dziennikarkę Bloomberg Radio – Lisę Abramowicz.

Lisa Abramowicz zamieściła wykres przygotowany przez Deutsche Bank. Są na nim przedstawione dwie zmienne: CAPEX, czyli wydatki inwestycyjne, mające najczęściej zwiększyć zakres działalności przedsiębiorstwa, a także kwoty przeznaczane przez spółki z S&P500 na skup akcji własnych.

Dziennikarka zwraca uwagę, że duże amerykańskie spółki w pierwszych dwóch kwartałach tego roku wydały więcej pieniędzy na skup akcji własnych, niż przeznaczyły na inwestycje. Ostatni raz taka sytuacja zaistniała tuż przed kryzysem finansowym.

Czy to zapowiedź końca hossy na Wall Street? Zanim zaczniemy wyciągać zbyt daleko idące wnioski, warto zaznaczyć, że CAPEX spółek z S&P500 jest nadal na dość wysokim poziomie.

SAŁ


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA