Analizy

Papiery dłużne jednym z trzech ogniw łączących banki z rządem

Obliczany przez Narodowy Bank Polski indeks powiązań pomiędzy rządem a sektorem bankowym wspiął się ostatnio na najwyższe poziomy w historii.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

To efekt idących już od paru lat w górę wszystkich trzech czynników decydujących o zachowaniu indeksu. Państwo polskie pełni jednocześnie rolę właściciela banków (kontroluje instytucje odpowiadające za 45 proc. aktywów sektora bankowego), nadzorcy branży (reprezentanci rządu mają 40 proc. głosów w Komisji Nadzoru Finansowego) oraz dłużnika (rośnie udział papierów państwowych w aktywach sektora). W opublikowanym w czerwcu „Raporcie o stabilności systemu finansowego" NBP zwracał uwagę, że wysoki udział papierów skarbowych w aktywach banków zwiększa ich wrażliwość na potencjalne szoki wywołane czynnikami rynkowymi (wzrost rentowności, czyli spadek cen tych papierów). Symulacje przeprowadzone na podstawie danych z grudnia 2020 r. pokazują, że dopiero ok. 15-proc. spadek wartości papierów skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa znajdujących się w portfelu banków mógłby spowodować naruszenie norm kapitałowych z filarów I i II (w zdecydowanej większości przecena obligacji nie miałaby wpływu na rachunek wyników, lecz wpłynęłaby na kapitały). MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.