REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Przybędzie listów zastawnych

Wzrost emisji długoterminowych obligacji zabezpieczonych na kredytach mieszkaniowych przyspieszą nowe banki hipoteczne i aktywizacja już działających. Stoją za tym wymogi regulacyjne.
Foto: Adobestock

Polski rynek listów zastawnych, mimo że istnieje od dawna, to na dobre ożył dopiero po nowelizacji na początku 2016 r. ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Zwiększyła ona bezpieczeństwo inwestorów i poszerzyła ich krąg, co przełożyło się na wzrost zainteresowania inwestowaniem w tego typu instrumenty. W najbliższych miesiącach rynek dostanie kolejny impuls wzrostowy, bo wejdą na niego nowi emitenci.

PKO BP aktywne, Pekao na razie nie

Listy zastawne to długoterminowe obligacje, których podstawę i zabezpieczenie stanowią wyłącznie najbezpieczniejsze kredyty mieszkaniowe w złotych, które spełniają konserwatywne kryteria ich udzielania zarówno w zakresie oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy, jak i wyceny nieruchomości stanowiących ich zabezpieczenie (mogą być też emitowane na podstawie kredytów hipotecznych dla zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych oraz kredytach udzielonych samorządom, są one jednak bardzo mało popularne).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA