Analizy

Osiem gwiazd sezonu wyników

Spora grupa firm skorzystała z poprawy otoczenia gospodarczego i zanotowała w II kwartale wyniki finansowe znacznie lepsze od oczekiwań analityków. Które ze spółek wyróżniły się szczególnie?
Adobestock

Kończący się sezon publikacji raportów kwartalnych obfitował w pozytywne wiadomości ze spółek. Wzięliśmy pod lupę firmy z szerokiego rynku (firmy z WIG20 prześwietliliśmy już wcześniej), których wyniki okazały się lepsze od oczekiwań rynku.

Jest lepiej niż oczekiwano

Imponująco, biorąc pod uwagę osiągnięte zyski względem prognoz, wypadł Benefit Systems. Skala odbudowy wyników po ich bezprecedensowym załamaniu przed rokiem okazała się dużo większa, niż zakładano. Był to w dużej mierze efekt odbudowy popytu po załamaniu wywołanym lockdownami. – Spółka bardzo dobrze poradziła sobie z sytuacją pandemiczną w 2020 r. i na początku tego roku. Benefit przeprowadził szybkie cięcie kosztów, przyspieszył restrukturyzację nierentownych klubów fitness, a obecnie (podobnie jak w analogicznym okresie ub.r.) obserwujemy szybką odbudowę biznesu w trakcie miesięcy letnich. Pozytywnym aspektem jest też fakt, że spółka zdołała wygenerować dodanie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, co pozwoliło wyraźnie zredukować dług – wyjaśnia Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas. – Obecnie kluczowy dla spółki będzie przebieg kolejnych fal pandemii i ewentualny powrót ograniczeń nakładanych na branżę fitness. Wydaje się jednak, że z uwagi na wprowadzone szczepionki prawdopodobieństwo lockdownu wyraźnie spadło, co będzie pozytywnym czynnikiem dla odbudowy bazy użytkowników – dodaje.

Jedną z większych niespodzianek sprawiło 11 bit studios. Kwartalny zysk netto producenta gier wyniósł prawie 10 mln zł i był ponaddwukrotnie wyższy niż szacunki analityków. – Spółka nie ukrywa, że z powodu braku premier zarówno własnych, jak i wydawniczych, wyniki w tym roku nie będą spektakularne, co może przełożyć się na krótkoterminowe nastawienie inwestorów do niej. Z czynników, które mogą stanowić ewentualne wsparcie dla kursu, można wymienić plany firmy, by do końca roku ujawnić tytuł nowej gry. Ponadto do końca roku może ona podpisać jedną, dwie umowy wydawnicze. 11 bit studios planuje zakup mniejszościowych udziałów innych producentów gier. W tym roku planowana jest premiera „Frostpunka" w wersji mobilnej, a także planszowej, której początkowa wysyłka szacowana jest na 50 tys. egzemplarzy, co jednak nie stanowi znaczącego wydarzenia z punktu widzenia fundamentalnego. Czynnikiem ryzyka pozostaje nadal ogólne nastawienie do gamingu, który na tę chwilę jest dużo ostrożniejsze – wskazuje Maciej Kietliński, analityk Noble Securities.

Lepiej, niż zakładano, wypadł AmRest. Restauracyjny biznes grupy wrócił do normalności po okresie lockdownu (prawie wszystkie lokale były otwarte), co pozytywnie przełożyło się na sytuację finansową grupy. – AmRest zaskoczył pozytywnie nie tylko sprzedażowo, ale także, jeśli chodzi o dyscyplinę kosztową – szczególnie ten drugi czynnik dobrze wróży w kontekście wyników za II półrocze. Wydaje się, że III kwartał powinien owocować dalszą poprawą wyników z uwagi na to, że sytuacja pandemiczna jest dużo korzystniejsza niż przed rokiem, obserwowaliśmy odbicie w turystyce, co jest szczególnie ważne m.in. dla rynku hiszpańskiego. Sytuacja z zadłużeniem także się poprawiła, AmRest powoli zapowiada powrót do ekspansji i otwierania nowych restauracji – zauważa Konrad Grygo, analityk Erste Securities. Jeśli sytuacja pandemiczna na kluczowych rynkach w Europie mocno się nie pogorszy, to jego zdaniem spółka powinna stopniowo poprawiać wyniki w kolejnych kwartałach, redukować zadłużenie i powrócić na ścieżkę ekspansji.

Koniunktura na zyski

Udany okres ma za sobą Cognor, który jest beneficjentem rosnących cen stali. – Wyniki za II kwartał okazały się rekordowe w historii i o 58 proc. wyższe od naszych prognoz na poziomie EBITDA oraz o 80 proc. wyższe w przypadku wyniku netto. Wysokie wykonanie naszych prognoz po I półroczu oraz dobre perspektywy na III kwartał implikują, że w całym roku można oczekiwać, że wynik EBITDA przekroczy 300 mln zł i będzie rekordowy w historii spółki – mówi Jakub Szkopek, analityk BM mBanku. Jego zdaniem w III kwartale Cognor korzystać będzie na przesunięciu przestoju modernizacyjnego Ferrostalu na styczeń 2022 r. (zwykle ten planowany jest na sierpień). – To gwarantuje wysoki wolumen produkcji pręta żebrowanego w III kwartale – wyjaśnia.

Po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Kruk, który wykorzystał sprzyjające warunki, co przełożyło się na skokową poprawę zysków. – Wyniki Kruka nastrajają pozytywnie, jednak w dalszym ciągu kluczowe dla spółki pozostają z jednej strony spłaty, a z drugiej tempo odbudowy podaży portfeli. II kwartał był kolejnym kwartałem z bardzo dobrymi spłatami (najwyższymi w historii) i wydaje się jednocześnie potwierdzać, że ewentualny negatywny wpływ pandemii na Kruka w odzyskach jest albo minimalny, albo dla spółki nieodczuwalny (to efekt bardzo dobrej dyscypliny dłużników, braku negatywnych zjawisk makroekonomicznych, w tym wzrostu bezrobocia). Wyniki potwierdzają również poprawę efektywności spółki wraz ze zwiększeniem przekazań spraw do sądów – wskazuje Micjał Fidelus, analityk DM BDM. Biorąc pod uwagę 396 mln zł zysku netto po I półroczu, w jego ocenie oczekiwania rynku, zakładające w całym 2021 r. wynik na poziomie 521 mln zł, wydają się zbyt konserwatywne.

Problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w wynikach nie miała Wirtualna Polska, choć tempo poprawy zaskoczyło na plus (sześciokrotny wzrost zysku netto). Grupa jest beneficjentem rosnącego rynku reklamy internetowej oraz coraz mocniejszej pozycji rynkowej. – W kolejnych kwartałach kluczowe będą podobne czynniki, a więc tempo wzrostu wydatków na reklamy w internecie i zdolność spółki do ewentualnego dalszego powiększania udziałów w rynku, a także skala kolejnej fali pandemii i powiązany z tym popyt na usługi turystyczne. Jednocześnie trzeba podkreślić, że na wyniki w zdecydowanie większym stopniu od turystyki wpływa biznes mediów online – tłumaczy Dominik Niszcz, analityk Trigon DM.

Lepiej, niż zakładano, poradził sobie Datawalk, którego analityczny biznes szybko się rozwija, co znajduje odzwierciedlenie w poprawiających się przychodach i wynikach. Tempo poprawy było jednak zaskoczeniem dla analityków. – Zarówno przychody, jak i koszty za II kwartał zaskoczyły nas pozytywnie. Należy jednak pamiętać, że przy nadal relatywnie niewielkich przychodach osiąganych przez DataWalk rozliczenie jednego dużego kontraktu może prowadzić do mocnego pozytywnego zaskoczenia. Po I połowie roku spółka zrealizowała 53 proc. naszej rocznej prognozy przychodów (w porównaniu z oczekiwanymi 38 proc.), co może implikować szansę na przebicie prognoz – zauważa Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.