Analizy

#WykresDnia: mRNA winduje akcje

Dzięki technologii mRNA, 13-letnia firma biotechnologiczna BioNTech jest obecnie warta 84 miliardy euro, prawie dwa razy więcej niż tradycyjna niemiecka firma farmaceutyczna Bayer, która ma 158 lat.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Foto: parkiet.com

Akcje BioNTech rosną, gdy spółka przekracza szacunki i podnosi prognozę sprzedaży szczepionek Covid do 15,9 mld euro. Szczepionka Covid jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z najlepiej sprzedających się leków wszechczasów, Pfizer zapowiedział w zeszłym miesiącu, że może wygenerować 33,5 miliarda dolarów sprzedaży w tym roku.

Akcje Moderny i BioNTech wzrosły w poniedziałek w wyniku rosnącego entuzjazmu dla technologii stosowanej w ich szczepionkach na koronawirusa i jej potencjału w walce z innymi dolegliwościami, takimi jak rak i malaria.

Poniedziałkowy rajd nastąpił po tym, jak BioNTech poinformował inwestorów w raporcie o zyskach, że posuwa się naprzód z planami badań na ludziach dotyczących szczepionek przeciw grypie i malarii – a także leczenia raka. Próby będą opierać się na technologii informacyjnego RNA, czyli mRNA – nowym typie szczepionki stosowanej do ochrony przed koronawirusem, który może również mieć potencjał do rozwiązywania problemów związanych z opracowywaniem szczepionek na inne choroby zakaźne i nowotwory. Zarówno BioNTech, jak i Moderna wykorzystują obecnie technologię mRNA w swoich szczepionkach na koronawirusa.

Akcje Moderny z Massachusetts wzrosły o 17 proc., kończąc dzień na poziomie 484,47 dolarów, podczas gdy niemiecki BioNTech zamknął się o 14,9 proc. wyżej, na poziomie 447,23 dolarów. Akcje Moderny zyskały na wieść, że jej szczepionka COVID została tymczasowo zarejestrowana przez australijską Administrację Towarów Terapeutycznych. Lek może być teraz stosowany do szczepienia w tym kraju osób, które mają co najmniej 18 lat. Moderna ma zawarte umowy, które mają potencjalnie dostarczyć australijskiemu rządowi aż 25 milionów dawek szczepionki do 2022 roku.

W tym samym czasie Novavax wydawał się czerpać korzyści z raportu Barrona podkreślającego instytucjonalne kupowanie jego akcji. Wspólny Fundusz Emerytalny stanu Nowy Jork (trzecia co do wielkości publiczny fundusz emerytalny w USA) zwiększył swój udział w Novavax i innych akcjach producentów szczepionek, zgodnie z niedawnymi dokumentami złożonymi w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Według Investors Business Daily, BioNTech również odnotował lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne, osiągając 6,24 miliarda dolarów sprzedaży w drugim kwartale w porównaniu z oczekiwaniami analityków wynoszącymi 3,83 USD. Firma spodziewa się w tym roku dostarczyć aż 2,2 miliarda dawek swojej szczepionki przeciw COVID-19.

Potencjał leczenia dolegliwości, które każdego roku zabijają miliony ludzi sprawił, że inwestorzy oszaleli. Akcje BioNTech wzrosły o 422 proc. od początku 2021 roku, podczas gdy akcje Moderna wzrosły o 333 procent, według danych MarketWatch.

Szczepionki COVID-19 są jedynymi sprzedawanymi produktami oferowanymi komercyjnie przez obie firmy – ale Moderna i BioNTech twierdzą, że technologia mRNA ma potencjał w leczeniu raka, malarii i innych chorób.

Firma Pfizer, która wraz z BioNTech opracowała szczepionkę na koronawirusa, odnotowała w poniedziałek wzrost swoich akcji o znacznie skromniejszy 1,5 proc. i 24 proc. od początku roku. Pfizer jest również znacznie bardziej zdywersyfikowany niż jego konkurenci z szeroką listą leków dostępnych na rynku.

W notatce udostępnionej The Post dyrektor zarządzający Jefferies Michael Yee powiedział, że Moderna „w dalszym ciągu handluje jak „Tesla biotechnologii "- co oznacza, że ??akcje mają ogromną wycenę opartą na wysokich oczekiwaniach inwestorów co do jej przyszłości. Moderna to „innowacyjny i przełomowy gracz technologiczny", dodał Yee, ponieważ technologia mRNA firmy ma potencjał do zastąpienia tradycyjnych metod leczenia i tworzenia nowych szczepionek.

Moderna została dodana do indeksu S&P 500 w zeszłym miesiącu, co przyczyniło się do dalszego wzrostu jej akcji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.