#WykresDnia: Lira najsłabsza

Lira turecka powraca do bycia najsłabszą realnie walutą emerging markets, uwzględniając wysoką inflację w Turcji.

Publikacja: 21.06.2021 09:32

#WykresDnia: Lira najsłabsza

Foto: Adobestock

twitter.com

Lira spadła realnie od 2013 r. o 43 proc., podczas gdy real brazylijski o 30 proc. po tym, jak kilka miesięcy temu spadał do 36 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami turecki bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 19 procent i zasugerował, że zbliża się do obniżki oczekiwanej jeszcze w tym roku, by ponownie wywrzeć presję na lirę. Bank stwierdził, że niedawna presja cenowa na import odgrywa rolę w stwarzaniu ryzyka dla oczekiwań inflacyjnych i powtórzył zobowiązanie do utrzymania stóp powyżej inflacji, która ma pozostać na poziomie około 17 procent przez większą część roku.

Bank centralny ostatnio zmienił swoją tygodniową stopę procentową w marcu, kiedy były gubernator Naci Agbal podniósł ją, aby powstrzymać wzrost cen. Sondaż przeprowadzony przez Reutersa pokazuje, że analitycy spodziewają się, że łagodzenie zacznie się w czwartym kwartale, kiedy przewiduje się spadek inflacji.

Lira spadła po tym, jak Rezerwa Federalna przyjęła bardziej jastrzębi ton, a pierwsze spotkanie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z Joe Bidenem nie przyniosło przełomu w kluczowych sporach. Słabość liry, która na początku tego miesiąca osiągnęła rekordowo niski poziom, podnosi inflację poprzez duży import Turcji.

- Oprócz niedawnych czynników kosztowych opartych na cenach importowych, warunki popytu, ograniczenia podaży w niektórych sektorach i wysokie poziomy oczekiwań inflacyjnych nadal stanowią ryzyko dla zachowania cenowego i perspektyw inflacji – stwierdził komitet ds. polityki banku w oświadczeniu po jego comiesięcznym spotkaniu. Ale wcześniejsze podwyżki „nadal ograniczają kredyt i popyt", napisano. „Oprocentowanie będzie nadal ustalane na poziomie wyższym niż inflacja", zgodnie z prognozą banku, że ceny będą nadal spadać w nadchodzących miesiącach. Prezes banku centralnego Sahap Kavcioglu, którego Erdogan wyznaczył na miejsce Agbala w marcu, zaskakując rynki, powiedział, że inflacja powinna zdecydowanie spaść około września. Prognoza inflacji banku centralnego na koniec roku wynosi 12,2 proc.

Erdogan wielokrotnie wzywał do stymulacji monetarnej, a w tym miesiącu wskazywał na lipiec lub sierpień jako możliwe terminy obniżki stóp, skłaniając analityków do ostrzeżenia, że ??przedwczesne luzowanie może zaszkodzić lirze i gospodarce, która ma duże zadłużenie zagraniczne. – Decydenci polityczni na razie opierają się presji politycznej, aby obniżyć stopy procentowe – powiedział William Jackson, główny ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics. Lira, jedna z najgorszych walut rynków wschodzących w tym roku, na krótko spadła do rekordowego poziomu 8,88 za dolara na początku tego miesiąca. 13-procentowa deprecjacja w tym roku przyspieszyła, gdy Erdogan usunął Agbala, szanowanego jastrzębiego szefa banku centralnego, co spowodowało exodus inwestycji zagranicznych i jeszcze bardziej podważyło wiarygodność banku, który w ciągu dwóch lat miał czterech szefów.

Bank Światowy, Fitch Ratings i Goldman Sachs to tylko niektóre instytucje, które twierdzą, że szybkie obniżki stóp i wcześniejsze niż oczekiwano zaostrzenie przez Fed to główne zagrożenia dla Turcji. W minioną środę amerykański bank centralny – Rezerwa Federalna – zasygnalizował, że podwyżki stóp mogą nastąpić w 2023 r., gdy gospodarka wyjdzie z pandemii.

Indeks walut wschodzących miał najgorszy tydzień od dziewięciu miesięcy. Wschodzące akcje przerwały czterotygodniową zwycięską passę, obciążoną stratami w Chinach, które odnotowują odnowione napięcia z Zachodem. Analitycy z BCA Research spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach nastąpi powrót spadków kursów walut EM. - (Ale) fundamenty rynków wschodzących są teraz znacznie lepsze, niż zmierzały w kierunku Taper Tantrum [rynkowe określenie reakcji rynków na zapowiedź wygaszania programu skupu aktywów przez Fed – red.] wiosną 2013... (więc) wyprzedaż walut wschodzących i rynków o stałym dochodzie nie potrwa długo i będzie bardzo dobrą okazją do zakupów jeszcze w tym roku – stwierdzili.

Lira spadła o 3,3 proc. w minionym tygodniu i jest nieco ponad procent od ostatnich rekordowych minimów. Odrobiła część strat po czwartkowym gwałtownym spadku, kiedy turecki bank centralny nadał stosunkowo jastrzębi ton, choć wydaje się, że jedynie odłożył złagodzenie polityki poza harmonogram od lipca do sierpnia wyznaczony przez prezydenta Tayyipa Erdogana.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty