REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Analizy

KNF indywidualnie będzie podchodzić do dual listingu

Nadzór nie wypowiada się jednoznacznie, czy nakaże kolejnym grupom z zagranicy wprowadzić swoje akcje na GPW.
Foto: Bloomberg

Kapitalizacja notowanych na GPW banków to 585 mld zł, co stanowi aż połowę wyceny całego głównego rynku. Jednak z tej kwoty aż 70 proc. przypada na tylko dwa banki zagraniczne – Banco Santander (278 mld zł) i UniCredit (134 mld zł) – których obroty akcjami na GPW są śladowe.

Większa przejrzystość?

Notowanie tej dwójki na GPW (na zasadzie dual listingu) to efekt wymogów Komisji Nadzoru Finansowego. UniCredit jest tu od grudnia 2007 r., był to jeden z warunków przejęcia części BPH przez Pekao, który wchodził w skład włoskiej grupy. Banco Santander jest na GPW od grudnia 2014 r., był to ostatni z wymogów KNF, która w 2012 r. zgodziła się na przejęcie Kredyt Banku przez BZ WBK (dzisiaj to Santander Bank Polska), który jest kontrolowany przez Hiszpanów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA