Analizy

Giełdowe firmy wspólnymi siłami zazielenią krajową energetykę

Koncerny energetyczne, ale i coraz więcej firm z innych gałęzi przemysłu, szykują inwestycje w odnawialne źródła energii warte miliardy złotych. Postulują przy tym o zmiany w prawie.
Foto: Adobestock

Krajowe koncerny energetyczne nie będą w stanie samodzielnie udźwignąć transformacji polskiej energetyki, która pochłonie w najbliższych dwóch dekadach 470 mld zł. Dlatego po energię ze słońca i z wiatru sięgają także państwowe spółki paliwowe, górnicze, chemiczne czy kolejowe. Boom na zielone inwestycje wśród dużych firm kontrolowanych przez Skarb Państwa nie musi jednak oznaczać jedynie wypełniania polityki rządu. Eksperci przyznają, że ten biznes jest coraz bardziej opłacalny. Dlatego także mniejsi przedsiębiorcy z uwagą przyglądają się możliwości obniżenia rachunków za prąd poprzez budowę własnych instalacji OZE albo zakup zielonej energii w kontraktach bezpośrednio od producenta.

Na czele peletonu

Projekt polityki energetycznej państwa zakłada, że za dziesięć lat udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej powinien sięgnąć 32 proc., zaś w 2040 r. już 40 proc. Za ten wzrost odpowiadać mają głównie elektrownie wiatrowe i słoneczne. Oznacza to, że za 20 lat ilość prądu wytworzonego z OZE może być nawet czterokrotnie większa niż w roku 2015. Do tego potrzeba jednak gigantycznych nakładów finansowych. Ministerialny projekt przewiduje, że w latach 2021–2040 na transformację polskiej energetyki trzeba będzie wydać około 470 mld zł. Tylko na inwestycje w OZE ma popłynąć 175 mld zł, z czego najwięcej, bo 106 mld zł, na rozwój energetyki wiatrowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.