Analizy

#WykresDnia: Powrót do średniej

Globalny rynek akcji: energia + finanse a technologia (jako proc. kapitalizacji rynkowej).
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Energia + finanse a technologia stanowią obecnie 19,4 proc. kapitalizacji rynkowej; technologie - 19 proc. Akcje cykliczne przodowały na rynku we wtorek, ponieważ sektor defensywny i wzrostowy spadły. Inwestorzy nadal obracali się w obszarach takich jak energia, finanse i konsumpcja według własnego uznania, przed oczekiwanym ożywieniem w światowej gospodarce wywołanym szczepionkami. Prognozy dodatkowych dużych bodźców fiskalnych ze strony kolejnej administracji dodatkowo zwiększyły rotację w ciągu ostatniego tygodnia.

We wtorek nie było dużego ruchu na poziomie indeksu. Dow Jones Industrial Average zamknął się wzrostem o 60 punktów, czyli 0,2 proc. S&P 500 wzrósł o mniej niż 0,1 proc., a Nasdaq Composite zyskał 0,3 proc. Indeks małych spółek Russell 2000 podskoczył o 1,6 proc. Sektor energetyczny S&P 500 zamknął się wyżej o 3,6 proc., finanse o 1,1 proc., a akcje uznaniowe konsumentów o 1,5 proc. Defensywne media i opieka zdrowotna spadły odpowiednio o 0,6 proc. i 1,1 proc., podczas gdy akcje spółek technologicznych straciły 0,5 proc. Ta dynamika panuje mniej więcej od jesieni.

Sezon zysków za czwarty kwartał rozpoczyna się pod koniec tego tygodnia, jak zwykle od kilku dużych banków. JPMorgan Chase, Wells Fargo i Citigroup przekażą raporty w piątek. Inne spółki, które podadzą wyniki w tym tygodniu,  IHS Markit  w środę oraz BlackRock, Delta Air Lines i Taiwan Semiconductor Manufacturing w czwartek. Wall Street spodziewa się, że zysk S&P 500 będzie o 12 proc. niższy w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., wynika z danych Bloomberga. Oczekuje się, że sprzedaż spadnie o 6 proc..

Kontrola będzie znacznie większa w przypadku sektorów obronnych i względnie odpornych na pandemię, takich jak podstawowe produkty konsumenckie lub technologia - pisze barrons.com. W czasie pandemii fundamenty tych spółek utrzymały się lub uległy poprawie, a inwestorzy będą chcieli, aby sytuacja ta utrzymywała się w czwartym kwartale. Przedsiębiorstwom wrażliwym pod względem cyklicznym i ekonomicznym, które od jesieni przewodzą na rynku, powinny wystarczyć oznaki postępu lub optymistyczny komentarz kierownictwa dotyczący przyszłości po pandemii.

Klimat polityczny w Stanach Zjednoczonych nie wpłynął na wzrost rynku. W Izbie toczą się akty oskarżenia przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, a urzędnicy wyrazili zaniepokojenie możliwością dodatkowej przemocy lub ataków na własność rządową w pozostałych dziewięciu dniach kadencji Trumpa. Ale tak długo, jak dystrybucja szczepionek będzie trwała nieprzerwanie, bodźce fiskalne wydają się prawdopodobne, a droga do ożywienia gospodarczego na świecie pozostaje jasna, na giełdzie będzie panowała tendencję wzrostową. Może to jednak nie dotyczyć poszczególnych firm. Nasdaq spadł w poniedziałek, a akcje na Facebooka i Twittera znalazły się pod presją po wprowadzeniu zakazów wobec Trumpa po szturmie na Kapitol. Akcje platform mediów społecznościowych ponownie spadły we wtorek - Facebook o 2,2 proc., a Twittera o 2,4 proc.

„Facebook i Twitter znalazły się w politycznym pożarze, blokując prezydentowi USA dostęp do ich platformy, co również miało wpływ na indeks Nasdaq" - powiedział Milan Cutkovic, analityk w Axi. „Pytanie, czy wielka technologia stała się zbyt potężna, prawdopodobnie wywoła gorące dyskusje w nadchodzących tygodniach".

Wraz z inauguracją prezydenta elekta Joe Bidena już za tydzień, rynki z niecierpliwością czekają na nową rundę bodźców fiskalnych, które pomogą zrównoważyć gospodarcze skutki pandemii Covid-19. Amerykańskie obligacje skarbowe zareagowały, a dziesięcioletnia nota wzrosła do najwyższego poziomu od początku pandemii - o jeden punkt bazowy do 1,14 proc. we wtorek.

„Ostrożność okazywana w tym tygodniu wydaje się całkowicie rozsądna, szczególnie biorąc pod uwagę mocny początek roku oraz gwałtowny wzrost rentowności obserwowany w ciągu ostatnich kilku dni, który sprawił, że długoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe stały się nieco bardziej atrakcyjne" - powiedział Michael Hewson, analityk w CMC Markets.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.