Analizy

#WykresDnia: Czas na kupowanie

Według analityków z J.P. Morgan Chase inwestorzy powinni kupować w spadkach na giełdzie, ponieważ wyprzedaż wywołana „jastrzębią niespodzianką” w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej jest prawdopodobnie przesadzona.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Cztery dni po osiągnięciu najwyższego poziomu zamknięcia S&P 500 spadł o 2,6 proc., co jest niepomyślnym początkiem nowego roku pełnego obaw o inflację, bardziej jastrzębią Rezerwę Federalną i gwałtowne infekcje wariantem COVID Omicron.

Ale nazywając wycofywanie aktywów ryzykownych „prawdopodobnie przesadzonym", Marko Kolanovic, strateg J.P. Morgan uważa, że ??w przyszłości Fed ma „więcej miejsca na zaskoczenie po stronie gołębiej niż jastrzębiej". Co więcej uważa, że ??chociaż Omicron wiąże się z pewnym ryzykiem spadkowym, staje się to korzystne dla rynków. – W końcu, jeśli mniej dotkliwy i bardziej zakaźny szczep szybko wypiera cięższe warianty, może to przekształcić śmiertelną pandemię w coś bardziej podobnego do grypy sezonowej – napisał Kolanovic.

Według niego nadszedł czas "buy the dip" (termin określający nabywanie instrumentów finansowych za każdym razem, gdy ich cena spadnie. ), argumentując: „Zaostrzanie polityki prawdopodobnie będzie stopniowe i w tempie, z jakim powinny sobie poradzić ryzykowne aktywa".

Inwestorzy powinni kupować w spadkach na giełdzie, ponieważ wyprzedaż wywołana „jastrzębią niespodzianką" w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej jest prawdopodobnie przesadzona, według analityków z JPMorgan Chase & Co.

Zacieśnianie polityki pieniężnej będzie prawdopodobnie przebiegać stopniowo, jak napisali analitycy pod kierownictwem Marko Kolanovic w poniedziałkowej notatce badawczej J.P. Morgan. – Rynki mogą wytrzymać wyższe rentowności – stwierdzili.

Uznając możliwość spadku cen akcji spółek o dużej kapitalizacji, który pociągnie za sobą szerszy rynek, w nocie czytamy, że „pomimo zmienności w tym tygodniu istnieje duża szansa, że ??zbliżamy się do końca tego okresu kruchego sentymentu, chociaż może to potrwać kilka tygodni, aby rynek mógł przetworzyć narastające zmiany Fedu i korzystny (tak, korzystny) wpływ Omicron jako bardziej dominującego, mniej dotkliwego obciążenia".

Opublikowane w zeszłym tygodniu protokoły z grudniowego posiedzenia Fed wstrząsnęły rynkami, ponieważ pokazały, że bank centralny rozważa szybsze i szybsze podnoszenie stóp procentowych w kontekście rosnącej inflacji. Rentowność 10-letniej obligacji skarbowej w poniedziałek po południu oscylowała wokół 1,78 proc., wobec 1,5 proc. na koniec grudnia.

„Wyższa rentowność obligacji nie powinna być destrukcyjna dla akcji, ale raczej wspierać nasze wezwanie do wzrostu rotacji wartości" – napisali analitycy J.P. Morgan.

W ostatnich tygodniach akcje wartościowe osiągały lepsze wyniki niż wzrostowe w związku z obawą, że rosnące stopy procentowe zaszkodzą wycenom rynkowym szybko rozwijających się spółek z sektora technologicznego.

Zaawansowany technologicznie indeks Composite Nasdaq był notowany niżej w poniedziałek po południu, ale odrobił straty po spadkach we wcześniejszym handlu, kiedy to po raz pierwszy od około 20 miesięcy pojawił się na skraju zamknięcia poniżej swojej długoterminowej 200-dniowej średniej ruchomej.

Indeks Russell 1000 Growth spadł o 1,2 proc. w poniedziałek po południu, zwiększając w tym roku swój spadek do około 6 proc., zgodnie z danymi FactSet, podczas ostatniej kontroli. Indeks Russell 1000 Value radził sobie lepiej w poniedziałkowym załamaniu, spadając o około 0,7 proc., ale utrzymując się na 0,1 proc. wzrostu od początku roku.

Zmienność rynku ponownie rosła w tym roku, a indeks zmienności Cboe VIX, był notowany około 21 w poniedziałek po południu, jak pokazują dane FactSet.

Inwestorzy obawiają się również, że szybko rozprzestrzeniający się wariant Omicron koronawirusa może zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu, ponieważ doprowadził do wzrostu liczby przypadków COVID-19.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.