Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla młodych ludzi emerytura jest czymś bardzo odległym. Z badań wynika, że jedynie kilka procent pracujących Polaków ma dość dobrze opracowany plan emerytalny. Większość deklaruje, że stara się oszczędzać w miarę możliwości, ale raczej nie zaprząta sobie głowy budowaniem przemyślanego portfela inwestycyjnego ani przygotowywaniem planów awaryjnych.
Z prognoz demograficznych ZUS wynika, że liczba ludności Polski będzie maleć, ale jednocześnie przybywać będzie ludzi starych. Spadek populacji w ciągu najbliższych 60 lat wyniesie około 20 proc. A to oznacza, że liczba Polaków skurczy się z 38 mln (2019 r.) do około 30 mln w 2080 r.
Podobna tendencja będzie widoczna w grupie osób w wieku produkcyjnym; ich liczba spadnie z około 23 mln do niespełna 15 mln. Za to w grupie poprodukcyjnej będziemy obserwować wzrost z ponad 8 mln do ponad 10 mln. Coraz więcej emerytów będzie musiało być utrzymywanych przez malejącą grupę aktywnych zawodowo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.