Akademia inwestycyjna

Boimy się obniżenia standardu życia, ale niewiele robimy, by to zmienić

Ci którzy będą przechodzić na emeryturę za 30–40 lat, dostaną z ZUS 25–30 proc. swoich ostatnich zarobków. A marzą, żeby dalej korzystać z życia, podróżować... Eksperci przestrzegają: nie będzie to możliwe bez odkładania teraz części zarobków kosztem bieżącej konsumpcji.

Dla młodych ludzi emerytura jest czymś bardzo odległym. Z badań wynika, że jedynie kilka procent pracujących Polaków ma dość dobrze opracowany plan emerytalny. Większość deklaruje, że stara się oszczędzać w miarę możliwości, ale raczej nie zaprząta sobie głowy budowaniem przemyślanego portfela inwestycyjnego ani przygotowywaniem planów awaryjnych.

Foto: Adobestock

Z prognoz demograficznych ZUS wynika, że liczba ludności Polski będzie maleć, ale jednocześnie przybywać będzie ludzi starych. Spadek populacji w ciągu najbliższych 60 lat wyniesie około 20 proc. A to oznacza, że liczba Polaków skurczy się z 38 mln (2019 r.) do około 30 mln w 2080 r.

Podobna tendencja będzie widoczna w grupie osób w wieku produkcyjnym; ich liczba spadnie z około 23 mln do niespełna 15 mln. Za to w grupie poprodukcyjnej będziemy obserwować wzrost z ponad 8 mln do ponad 10 mln. Coraz więcej emerytów będzie musiało być utrzymywanych przez malejącą grupę aktywnych zawodowo.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.