Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czym jest ślad węglowy i po co się go liczy?
M.S.: Ślad węglowy to całkowita wielkość emisji gazów cieplarnianych generowanych np. w związku z działalnością firmy produkcyjnej, czy usługowej. Wyrażony jest w masie ekwiwalentu dwutlenku węgla. Nazwa ta pochodzi z ang. carbon footprint i wyraźnie wskazuje na ślad węgla pierwiastkowego, a nie np. węgla kamiennego. Często nazwa ta nie jest intuicyjna dla osób słyszących ją po raz pierwszy. Najprościej ujmując, jest to odcisk, jaki w wyniku naszej działalności zostawiamy „na klimacie". Wyróżniamy dwa popularne rodzaje śladu węglowego. Pierwszy to ślad węglowy organizacji określający wielkość emisji dla całej firmy w ciągu roku. Drugi to ślad węglowy produktu, gdzie pokazujemy emisje powstające w cyklu życia produktu lub usługi od momentu wytworzenia surowców, przez transport, procesy produkcyjne do wytworzenia gotowego produktu lub do etapu zagospodarowania produktu po zakończeniu przez niego cyklu życia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.