Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.09.2020 20:36 Publikacja: 20.09.2020 20:36
Łukasz Świątek senior associate w Królikowski Marczuk Dyl adwokaci i radcowie prawni
Foto: materiały prasowe
W jaki sposób implementowano dyrektywę SRD II w zakresie identyfikacji akcjonariuszy i ułatwienia im wykorzystywania swoich praw?
Dnia 16 października 2019 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw, implementujące do polskiego prawa drugą dyrektywę o prawach akcjonariuszy SRD II (Shareholders Directive Rights), której głównym celem jest wzmocnienie i aktywizacja akcjonariuszy dużych spółek działających na rynku regulowanym. Wejście w życie zmian implementujących dyrektywę SRD II zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich miał miejsce 30 listopada 2019 roku, kiedy to obowiązywać zaczęła zdecydowana większość zmian, dotyczących zagadnień takich jak polityka wynagrodzeń, nowe zasady przymusowego wykupu i odkupu czy regulacje w zakresie zatwierdzania istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi. Drugi etap następuje z dniem 3 września 2020 roku poprzez wprowadzone uprawnienie do uzyskania przez spółkę giełdową podstawowych informacji na temat każdego ze swoich akcjonariuszy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeżeli będzie kontynuowany przepływ kapitału z USA do Europy, to polski rynek akcji także z tego skorzysta. Daleko jest do momentu, kiedy powiedziałbym, że polskie banki są zdecydowanie za drogie – mówi Andrzej Powierża, analityk BM Citi Handlowy.
Każdy sektor poza finansowym jest w jakiejś mierze beneficjentem niższych stóp procentowych– mówi Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.
Indeksy w USA mogą do końca wakacji ustanowić nowe, historyczne szczyty. To powinno wspierać też notowania na GPW, chociaż elementem niepewności jest u nas wpływ obniżek stóp procentowych na banki – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas