Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Łukasz Świątek senior associate w Królikowski Marczuk Dyl adwokaci i radcowie prawni
W jaki sposób implementowano dyrektywę SRD II w zakresie identyfikacji akcjonariuszy i ułatwienia im wykorzystywania swoich praw?
Dnia 16 października 2019 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw, implementujące do polskiego prawa drugą dyrektywę o prawach akcjonariuszy SRD II (Shareholders Directive Rights), której głównym celem jest wzmocnienie i aktywizacja akcjonariuszy dużych spółek działających na rynku regulowanym. Wejście w życie zmian implementujących dyrektywę SRD II zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich miał miejsce 30 listopada 2019 roku, kiedy to obowiązywać zaczęła zdecydowana większość zmian, dotyczących zagadnień takich jak polityka wynagrodzeń, nowe zasady przymusowego wykupu i odkupu czy regulacje w zakresie zatwierdzania istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi. Drugi etap następuje z dniem 3 września 2020 roku poprzez wprowadzone uprawnienie do uzyskania przez spółkę giełdową podstawowych informacji na temat każdego ze swoich akcjonariuszy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.
Długą listę pomysłów na rozruszanie oszczędności gospodarstw domowych i przesunięcie ich na rynek kapitałowy pokazali uczestnicy Forum Funduszy w pierwszym dniu obrad. Było o obniżkach podatków i o ich podwyżkach. Był też plan na stopy procentowe.