Akademia Parkietu

Raportowanie niefinansowe – od ewolucji do rewolucji

Czy ujawnianie danych z obszarów ESG będzie niedługo decydować o wycenie akcji? Dostępie do finansowania bankowego? Możliwości ubezpieczenia inwestycji? Czy wpływ firmy na klimat będzie decydował o jej konkurencyjności rynkowej?

Magdalena Raczek-Kołodyńska, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: ROL

Chociaż wielu uczestnikom polskiego rynku kapitałowego powyższy scenariusz wydaje się nierealny i odległy, liczne regulacje unijne kreują taką rzeczywistość biznesową i to już w perspektywie kilku nadchodzących lat. Raportowanie niefinansowe na polskim rynku kapitałowym nadal jest w fazie rozwoju, który można podzielić na kilka etapów, które omówię poniżej.

ETAP 1 Dobrowolność

Na początku zaczęło się od dobrowolnych raportów CSR, które zazwyczaj były materiałami promocyjno-marketingowymi i więcej miały wspólnego z greenwashingiem niż z rzetelną analizą wpływu firmy na zagadnienia z obszarów E, S, G. Jedynie niewielka część powstających wówczas raportów była oparta na uznanych standardach i odzwierciedlała w sposób obiektywny i kompletny wpływ niefinansowy firmy. Takie podejście większości autorów tworzących pierwsze raporty CSR spowodowało, że przez wiele lat na polskim rynku kapitałowym na dane ESG patrzono z przymrużeniem oka, traktując je jak nic nie znaczącą laurkę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.