Akademia Parkietu

W czasie kryzysu Polacy oszczędzają na potęgę. I inwestują, gdzie się da

Czasy są trudne, ale na kontach bankowych mamy rekordowo dużo pieniędzy. Rosną wpłaty do funduszy. Dużo więcej niż w poprzednich latach lokujemy w obligacjach, choć ich oprocentowanie mocno spadło. Wciąż nie maleje popyt na mieszkania mimo rosnących cen.
Foto: Shutterstock

W samym tylko grudniu 2020 r. Polacy zaoszczędzili co najmniej 30–35 mld zł. Na kwotę tę składają się inwestycje w obligacje skarbowe, fundusze czy mieszkania, gotówka trzymana w „skarpetach", a przede wszystkim pieniądze zdeponowane w bankach.

W sumie na koniec grudnia depozyty osób prywatnych, rolników i mikrofirm – według danych NBP – wyniosły 1,2 bln zł (samych gospodarstw domowych 993,8 mld zł). To rekord. Co prawda lokat z terminem do dwóch lat włącznie ubyło, w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, niemal 90 mld zł, ale o ponad 183 mld zł wzrosła wartość depozytów bieżących. Łączna kwota trzymana przez Polaków w bankach tylko w grudniu zwiększyła się o 23,4 mld zł. Jest to największy miesięczny przyrost od 1996 r., od kiedy NBP publikuje takie informacje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.