W konferencji inaugurującej projekt udział wziął Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Premiera.
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), od lat specjalizująca się w restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw, chce pomóc firmom pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Braki kadrowe odczuwalne są m.in. w branży motoryzacyjnej, budowlanej i logistycznej. Są one związane z niedostosowaniem kompetencji i doświadczenia kandydatów do oczekiwań pracodawców. Dlatego ARP uruchomiła program „Kadry dla przemysłu", który wspiera rozwój kierunków zawodowych istotnych na zmieniającym się rynku pracy. Do programu włączyło się już dziesięć przedsiębiorstw, które rozpoczęły współpracę ze szkołami zawodowymi i technicznymi.
– Program ten jest szansą dla firm przemysłowych na pozyskanie nowych wyspecjalizowanych kadr, które zapewnią ciągłość produkcji i realizację kontraktów w przyszłych latach. Z kolei uczniowie, oprócz dostępu do praktyk czy kursów kształcenia zawodowego, zyskują także perspektywę trwałego zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Jestem przekonany, że zachęci ich to do rozwijania umiejętności w kraju i przyczyni się do wypełnienia braków kadrowych w przemyśle – twierdzi Marcin Chludziński, prezes ARP.
W praktyce zaangażowane w program firmy zaoferują pakiet działań skierowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Wsparciem w nauce mają być wizyty w zakładach pracy, będące okazją do rozmów z pracownikami firm i obejrzenia parku maszynowego. W ramach programu przedsiębiorstwa i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która podpowie im, czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku. Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych na programie nauczania współtworzonym z przyszłym pracodawcą. W ten sposób uczniom łatwiej będzie podjąć decyzję o wyborze zawodu i kierunku kształcenia. Nauka będzie zorganizowana w tzw. systemie dualnym, w którym część zajęć odbywa się w szkole, a część w zakładzie pracy. Uczniom zapewni to zdobycie cennego doświadczenia, a firmom zagwarantuje, że od pierwszego dnia zatrudnienia zyskają pracownika z wiedzą i kompetencjami, jakich potrzebują. Absolwenci szkół mogą liczyć na staże w firmach biorących udział w projekcie, a przy tym również na wsparcie w sfinansowaniu studiów zaocznych i udziału w podstawowych certyfikowanych kursach wymaganych do wykonywania pożądanego zawodu.
Dla nauczycieli z kolei przygotowano specjalny program lekcji otwartych, prowadzonych przez pracowników spółek biorących udział w projekcie. W ten sposób nauczyciele mają przygotować się do stopniowego odchodzenia od tradycyjnych podręczników w kierunku otwartych zasobów edukacyjnych. Zyskają też wiedzę, która pozwoli im przygotować zajęcia pod kątem praktycznym.