Należy do nich zaliczyć zwłaszcza przemówienie szefa Fedu przed komisjami amerykańskiego Kongresu (w środę i czwartek) oraz czwartkową decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. W wystąpieniach Jerome’a Powella rynki finansowe będą szukać potwierdzenia oczekiwań co do terminu pierwszej obniżki stóp w USA. Aktualnie wyceniany jest czerwiec. W przypadku EBC nikt nie spodziewa się zmiany stóp w czwartek, niemniej jednak i tu inwestorzy będą szukać wskazań co do możliwego terminu rozpoczęcia luzowania polityki monetarnej.

Rynki finansowe oczekują, że Fed rozpocznie obniżki stóp wcześniej niż EBC. Oczekiwania te jednak mogą zmieniać dane makroekonomiczne. W tym tygodniu do tych danych należeć będzie m.in. piątkowy odczyt lutowych non-farm payrolls w USA.

W Polsce uwadze nie umknie decyzja RPP (w środę), a także czwartkowa konferencja prezesa NBP. Ciekawym elementem będą tu najnowsze prognozy NBP dotyczące inflacji i PKB, zwłaszcza gdyby wskazały one szybszy proces dezinflacji. Poniedziałkowa sesja przyniosła wzrost pary EUR/USD (w okolice 1,0850). Kurs EUR/PLN oscylował wokół 4,3200. Na rynku FI sesja była mieszana: w USA rentowności obligacji rosły (o 4–6 pkt baz.), w Niemczech prawie się nie zmieniły, w Polsce zaś spadły (o 1–3 pkt baz.).