Wsparciem wzrost cen długu

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach jest podbicie wycen bardziej ryzykownych aktywów wraz z odbiciem się rentowności długu USA (10YT) od bariery 5 proc.

Publikacja: 24.10.2023 21:00

Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.tv

Zwyżka cen obligacji dała nieco przestrzeni indeksom giełdowym i cenom surowców. Równocześnie eurodolar zbliżył się do 1,07 USD. Trudno jednak mówić o trwałej, skokowej poprawie nastrojów – inwestorzy w dalszym ciągu zakładają, iż stopy procentowe pozostaną na podwyższonych poziomach aż do połowy 2024 r.

Dodatkowo w tle obserwujemy podwyższony poziom niepewności wokół sytuacji na Bliskim Wschodzie, która ciągle niesie zagrożenie wywindowania notowań ropy naftowej (a więc również presji inflacji w gospodarkach).

W zakresie zmian na foreksie sporo „namieszać” może czwartkowy kalendarz makro z decyzją EBC (oczekiwany brak zmian), PCE i PKB z USA. Inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek co do dalszej polityki monetarnej EBC i Fedu.

Ponadto trwa sezon publikacji wyników spółek w USA, gdzie inwestorzy wyczekują kwartalnych danych gigantów technologicznych jak Microsoft czy Meta.

Lokalnie złoty nie notuje istotniejszych zmian po tym, jak para EUR/PLN spadła w zakres 4,40–4,45 PLN, gdzie przeszła w stan lokalnej konsolidacji.

Rynek czeka na dalsze wydarzenia polityczne w kraju, w tym potencjalny termin odblokowania KPO oraz plany koalicyjnego rządu na najbliższą przyszłość.

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek