Razem z inflacją CPI, którą poznamy w przyszłą środę, mogą one zdecydować o tym, czy w listopadzie FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Wskazania CME FED Watch pokazują jednak malejące szanse na ten scenariusz (poniżej 20 proc. prawdopodobieństwa), co przesuwa oczekiwania rynków w stronę pivotu FED - zakończenia cyklu i otwiera dyskusję o ewentualnych obniżkach w 2024 r. Na razie postawa FED w tym względzie pozostaje dość restrykcyjna - co doprowadziło do tak sporych zwyżek rentowności obligacji w ostatnich tygodniach i fali risk-off na rynkach - ale to może się zacząć zmieniać. Ciekawy komentarz padł wczoraj ze strony Mary Daly z FED - wprawdzie nie odniosła się ona do luzowania w 2024 r., ale dała do zrozumienia, że ostatnie zwyżki rentowności doprowadziły do tego, że polityka stała się już restrykcyjna. A zatem, kiedy decydenci w FED mogą zacząć wybrzmiewać bardziej "gołębio"? Wtedy, jak dane makro zaczną się wyraźniej pogarszać.
Dzisiaj najsłabszy jest jen po tym, jak dane o płacach wskazały na ich wolniejszy wzrost niż sądzono, co może zmniejszać presję na szybsze wyjście Banku Japonii z luźnej polityki. Para USDJPY próbuje powracać do 149.00. Pozostałe waluty pozostają stabilne, lub lekko zyskują. Rano poznaliśmy lepsze zamówienia w niemieckim przemyśle (3,9 proc. m/m w sierpniu), co pozwoliło EURUSD na wyjście ponad poziom 1,0540.
EURUSD - powyżej 1,0540, ale nie przy 1,06
Lepsze dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle w sierpniu pozwalają utrzymać się EURUSD ponad poziomem 1,0540 w oczekiwaniu na dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Zmienność gaśnie, co jest typowe dla istotnych wydarzeń w kalendarzu - powróci w kilka sekund po publikacji w/w danych. Dla scenariusza wzrostowego EURUSD dobre będą złe dane, czyli rozczarowanie odczytami - rynkowa prognoza dla NFP to 170 tys. przy stopie bezrobocia na poziomie 3,7 proc. i dynamice płacy godzinowej 4,3 proc. r/r. W takim układzie możemy szybko zobaczyć test okolic 1,06, a nawet zbliżyć się do kluczowego oporu przy 1,0635. Uwagę zwraca pozytywny układ dziennych wskaźników.
Wykres dzienny EURUSD
Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ