Polska waluta nie zareagowała zbytnio na informacje z Chin, gdzie obniżka stóp przez Ludowy Bank Chin o 10 punktów baz. została uznana, jako nazbyt mała (oczekiwano 15 punktów baz.). To może sugerować, że wątek chiński, który nieco szkodził sentymentowi wokół aktywów EM, będzie zanikać, ustępując w kolejnych dniach spekulacjom wokół informacji, jakie napłyną z sympozjum FED w Jackson Hole - w piątek po południu zaplanowane jest wystąpienie Jerome Powella.
Lekkie umocnienie złotego pod koniec ubiegłego tygodnia zdaje się sugerować, że rynki spodziewają się po Jackson Hole pozytywnego scenariusza - osłabienia się dolara na szerokim rynku i odbicia na giełdach - próbują to rozegrać wcześniej. Czy tak rzeczywiście będzie? Zobaczymy, choć niezależnie od tego, co faktycznie powie Jerome Powell, rynek może rozegrać pewien schemat, który najwyżej będzie falstartem.
Dzisiaj o godz. 10:00 GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej, oraz dynamice wynagrodzeń. Spodziewane są słabsze odczyty, co może wpisywać się w scenariusz wrześniowej obniżki stóp procentowych przez RPP - a ta raczej nie będzie dobra dla złotego. Tyle, że teraz rynki będą skupione na czymś innym.
Wykres dzienny EURPPLN
Wykres dzienny USDPLN