Teoretycznie szacunki, co do ruchu Rezerwy Federalnej w górę na stopach procentowych już teraz nie są duże - model CME FED Watch daje temu zaledwie 26 proc. prawdopodobieństwa. Ale już w końcu lipca jest to już łącznie ponad 68 proc. (w tym 15 proc. szans na ruch o 50 punktów baz.). W tym tygodniu, jeszcze przed posiedzeniem FED, mamy dane o majowej inflacji CPI (wtorek) i PPI (środa). Te teoretycznie powinny potwierdzić trend jej dalszego opadania (kluczowa CPI bazowa mogła się cofnąć do 5,3 proc. r/r z 5,5 proc. r/r), ale w razie niespodzianki, emocje przed komunikatem FED w środę mamy gwarantowane. Warto się jednak zastanowić, czy FED rzeczywiście byłby skłonny jeszcze podnieść stopy procentowe w tym roku? Wydaje się, że ostatnia retoryka przedstawicieli tego gremium miała za zadanie cel w postaci zniechęcenia rynków, co do nazbyt szybkiego wyceniania całej serii obniżek stóp i to się udało. Jeżeli takie rozumowanie jest słuszne, to stabilizacja stóp procentowych przez FED, przy jednoczesnych zaskoczeniach serwowanych przez inne banki centralne (w ostatnich dniach były to RBA i BOC, a w tym tygodniu ciekawe może być posiedzenie BOJ w piątek), raczej nie będzie prowadzić do umocnienia dolara, tylko odwrotnie.
W poniedziałek rano zmiany nie są duże, a i też informacji jest niewiele. Uwagę zwracają doniesienia z Chin, gdzie kolejne lokalne banki komercyjne są "przymuszane" do obniżania stawek depozytów, co jest traktowane jako przygotowanie gruntu dla PBOC pod obniżkę stóp. Ta nie byłaby dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ostatnie dane o inflacji, ale i też słabsze od oczekiwanego ożywienie gospodarki. Juan jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach. Pośród G-10 najgorzej wypada jednak jen, a najlepiej dolar australijski.
EURUSD - kupowanie dołków i marsz w górę?
Zakładając najbardziej prawdopodobny przekaz z EBC i FED w tym tygodniu, to EURUSD miałby przestrzeń do dalszych wzrostów. Od ECB oczekuje się podwyżki stóp o 25 punktów baz. i podtrzymania "jastrzębiej" retoryki (chociaż rynek spekuluje, że lipcowa podwyżka stóp mogłaby być ostatnią w cyklu), a w przypadku FED stopy miałyby pozostać na niezmienionym poziomie. Rezerwa może pozostać w "jastrzębim" nastawieniu i nie będzie miała interesu w tym, aby korygować rynkowe oczekiwania, co do lipcowej podwyżki stóp.
Wykres dzienny EURUSD
Technicznie układ dziennych wskaźników na EURUSD jest wzrostowy, a w pierwszej dekadzie czerwca notowania odbiły się od linii trendu wzrostowego prowadzonej od grudnia ub.r. Teoretycznie, zatem kolejne dni mogą przynieść próbę dalszego odbicia i pokonania szczytu z ubiegłego tygodnia przy 1,0786.