Sytuacja na rynkach 30 maja – Dolar nadal silny

Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była spokojna za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym na kluczowych globalnych rynkach: Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jednak inwestorzy tłumnie powracają na rynki finansowe, a wraz z nimi pojawiają się istotniejsze ruchy jako reakcje na niedawne wydarzenia.

Publikacja: 30.05.2023 10:47

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Amerykański dolar nadal pozostaje silny. Notowania indeksu FUSD pną się w górę do okolic 104,30 pkt., a para walutowa EUR/USD osuwa się w dół do okoli 1,068. Siła dolara wynika nadal głównie z osiągniętego kompromis dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Wypracowany przez Joe Bidena i Kevina McCarthy’ego deal musi jednak teraz przejść przez Kongres, co może nie być proste: najbardziej prawicowi republikanie ocenili, że nie poprą porozumienia. Dolar zyskuje także na fali oczekiwań jastrzębiego podejścia Fed do polityki monetarnej na czerwcowym posiedzeniu.

Dziś kontynuowany jest także ruch spadkowy na tureckiej lirze. Kurs USD/TRY dziś pnie się w górę jeszcze bardziej dynamicznie niż wczoraj i sięga już okolic 20,30 – czyli historycznych rekordów. Lira znajduje się w już wieloletnim trendzie spadkowym za sprawą zmierzającego ku autorytaryzmowi rządu oraz tamtejszej „nietypowej” polityki monetarnej. Od początku bieżącego roku wartość liry systematycznie spadała przy niewielkiej zmienności, jednak obecnie ruch spadkowy na lirze przyspieszył.

OKIEM ANALITYKA – Amerykańskie i tureckie scenariusze

Ze względu na wczorajsze święta państwowe, dopiero dzisiaj na rynkach finansowych wybrzmiewają w pełni echa weekendowych wydarzeń.

Po wyborze Recepa Tayyipa Erdogana na kolejną kadencję jako prezydenta Turcji, kurs liry wyraźnie zniżkował, a oczy inwestorów zaczęły być zwrócone w kierunku dalszych ruchów nowego-starego prezydenta. Scenariusze są dwa: pierwszy z nich zakłada kontynuację ruchów w kierunku autorytarnych rządów i oderwanych od logiki decyzji dotyczących polityki monetarnej. W tym scenariuszu turecka lira prawdopodobnie będzie pozostawać dotkliwie słaba na tle walut globalnych.

Z kolei w drugim scenariuszu Erdogan pozwala sobie na odważną nawrotkę w polityce monetarnej: korzystając z siły swojej władzy, może on próbować walczyć z inflacją za pomocą niepopularnych w społeczeństwie ruchów, z podnoszeniem stóp procentowych na czele. Taki scenariusz dałby szanse lirze na solidne odbicie. O tym, który scenariusz zwycięży, prawdopodobnie zadecyduje dobór przez Erdogana swoich współpracowników.

Oprócz Turcji, uwagę inwestorów przyciąga także sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Prawicowa odnoga partii republikańskiej przeciwstawia się bowiem ustanowionemu przez Joe Bidena i Kevina McCarthy’ego porozumieniu w sprawie limitu zadłużenia – co sprawia, że zatwierdzenie go przez Kongres może być trudniejsze. Niemniej, i tak oczekiwania zakładają, że jakiś deal, obejmujący cięcia wydatków państwowych i podwyższenie limitu, zostanie przegłosowany. Zostało nawet na niego więcej czasu: o ile jeszcze niedawno Janet Yellen podała, że deadline to 1 czerwca, obecnie oceniła, że może on zostać przesunięty na 5 czerwca.

Sporządziła: Dorota Sierakowska – analityczka Domu Maklerskiego BOŚ

Waluty
Jen traci przed decyzją BoJ
Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach
Waluty
Złoty szuka równowagi