DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 27 marca - FED obniży stopy już w wakacje?

Poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku FX, dolar nieznacznie zyskuje, ale ruchy są kosmetyczne.

Publikacja: 27.03.2023 12:10

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

W przestrzeni G-10 najsłabszy jest jen, który traci 0,33 proc. wobec USD, a na drugim biegunie jest dolar australijski zyskujący 0,19 proc.. W piątek na rynkach było nerwowo, pojawił się niepokój o kondycję europejskich banków - ale temat nie został pociągnięty dalej i sesja na Wall Street zakończyła się zwyżkami (S&P500 powrócił ponad 4000 pkt.). Przez weekend nie pojawił się żaden nowy wątek, a w poniedziałek rano inwestorzy żyją informacją o przejęciu aktywów upadłego, amerykańskiego SVB Banku przez First Citizen Bank. Czy zamyka to pewien etap? 

Klucz na najbliższe dni to znów dyskusja o polityce banków centralnych, zwłaszcza, że najbliższe dwa tygodnie przyniosą ważne odczyty makro. W najbliższych dniach kluczowe będą piątkowe dane o szacunkowej inflacji CPI w strefie euro, oraz w USA odczyt PCE Core za luty. Rynek jest coraz bardziej przekonany, co do tego, że FED zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych, a kolejnym ruchem będzie przejście do fazy ich obniżek, począwszy już od lipca (wskazania CME FED Watch). Teoretycznie powinno się to przekładać na słabszego dolara względem pozostałych walut.

Dzisiaj o godz. 10:00 opublikowane zostały dane Ifo z Niemiec. Indeks nastrojów w biznesie nieco odbił w marcu - do 93,3 pkt. z 91,1 pkt., co nie było spodziewane. Kalendarz makro na kolejne godziny jest ubogi, jedynie o 16:30 mamy odczyt regionalnego indeksu aktywności przemysłu w Dallas.

EURUSD - rynek skraca oczekiwania też wobec ECB?

W ostatnim tygodniu rynki zdaje się, że utwierdziły się w tym, że FED zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych. Prognozowany na jesieni tzw. wiosenny pivot został osiągnięty. Teraz spekulacje dotyczą tego, kiedy Rezerwa zacznie obniżać stopy procentowe - czy będzie to czerwiec, czy może jednak lipiec, na co wskazują teraz szacunki.

Trudno jednak sobie wyobrazić sytuację, kiedy FED zaczyna obniżać stopy procentowe w momencie, kiedy inne duże banki centralne jeszcze je podwyższają (pomijamy tu Japonię, która jest w zupełnie innej fazie cyklu). W zeszłym tygodniu sygnały o możliwości zakończenia cyklu podwyżek napłynęły z Banku Anglii - rynek dostał projekcje niższej inflacji na koniec roku. Skupmy się jednak na Europejskim Banku Centralnym. W ostatnich dniach decydenci dawali do zrozumienia, że cykl nie powinien zostać zakończony, gdyż inflacja pozostaje wysoka. Wprawdzie zamieszania w sektorze bankowym w strefie euro nie ma, ale jak pokazał miniony piątek, spekulanci chętnie zagraliby na scenariusz "słabego ogniwa" i później "efektu domina", gdyby mieli ku temu dobrą okazję. Patrząc na to, jak rynek wycenia przyszłe ruchy ECB, to w maju nie jest prognozowana nawet podwyżka o 25 punktów baz., co pokazuje, że nie oczekuje się już ruchów "z posiedzenia na posiedzenie". Kolejne tygodnie pokażą, czy rynki będą mieć w tym względzie rację, niemniej szacunkowa inflacja CPI za marzec ze strefy euro, którą poznamy w najbliższy piątek, może już pokazywać działanie "efektu bazy" i jeszcze bardziej podbijać "gołębie" oczekiwania. Dzisiaj jeden z członków ECB (de Cos) przyznał, że mniej pewna sytuacja wokół banków może przełożyć się na zaostrzenie warunków kredytowania przez ten sektor. Byłaby to świetna wymówka do tego, aby zrezygnować z dalszych podwyżek stóp procentowych.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Technicznie EURUSD pozostaje na linii trendu wzrostowego. Mniejsze oczekiwania wobec ECB mogą ograniczać pole do wzrostów wspólnej waluty, ale z drugiej strony, jeżeli rynek zacznie jeszcze mocniej rozgrywać temat wakacyjnej obniżki stóp przez FED, to dolar może być jeszcze bardziej słaby na szerokim rynku.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach
Waluty
Złoty szuka równowagi
Waluty
Podwyższona zmienność