Infrastrukturą torową o łącznej długości 128 km oraz obiektami i urządzeniami jej towarzyszącymi, znajdującymi się na tym obszarze, zarządza zależna firma Cargotor. Właścicielem infrastruktury jest z kolei PKP.

Niedawno Cargotor podpisał umowę na przygotowanie studium wykonalności i projektu budowlanego mającego na celu m.in. doprowadzenie do istotnego zwiększenia efektywności transportu towarów realizowanych z i w kierunku Białorusi. – Wartość projektu została oszacowana na kwotę 3,8 mln euro – informuje biuro prasowe PKP Cargo. Studium wykonalności to I faza inwestycji, która ma być zrealizowana do końca 2019 r. Na jego podstawie Cargotor zdecyduje o zakresie i skali przyszłych prac budowlanych. Będzie to II faza inwestycji zaplanowanych wstępnie na lata 2020–2030. Ich wartość nie jest jeszcze znana.

Na obszarze zarządzanym przez Cargotor działa również PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze (CLM), kolejna firma z grupy PKP Cargo. Zarządza ona pięcioma terminalami przeładunkowymi, w tym jednym kontenerowym oraz świadczy usługi przeładunkowe i spedycyjne. – W najbliższych latach CLM zamierza przeprowadzić kolejny etap modernizacji terminala kontenerowego z wykorzystaniem środków unijnych. Planuje się m.in. wymianę i uzupełnienie sprzętu przeładunkowego, wydłużenie jednego z frontów przeładunkowych do długości całopociągowej (600 m) oraz budowę parkingu dla ciężarówek – podaje biuro prasowe PKP Cargo. Wartości tej inwestycji spółka na razie nie podaje.

W rejonie przeładunkowym Małaszewicze dwa terminale przeładunkowe posiada ponadto zależne od PKP Cargo Connect. Pozostałe terminale funkcjonujące na tym obszarze należą do firm prywatnych. – Największy udział w przeładunkach grupy PKP Cargo w Rejonie Przeładunkowym Małaszewicze mają drewno, węgiel, nawozy i kontenery. Przeładunki w tym roku rosną m.in. ze względu na wzrost importu węgla oraz napływu kontenerów z Chin – twierdzi giełdowa spółka. Obsługiwana jest także część przewozów rudy żelaza, surowca który dotychczas był transportowany przez Ukrainę. TRF