GPW przygotowuje się do uruchomienia elektronicznej platformy obrotu, której celem jest automatyzacja i cyfryzacja różnych procesów w branży transportowo-logistyczno-spedycyjnej oraz zapewnienie bezpieczeństwa obiegu dokumentów. Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL), bo o nim mowa, w szczególności ma pozwolić na szybką i tanią obsługę zleceń, likwidację zagrożenia zatorów płatniczych, koncentrację rynku, ochronę wrażliwych danych firm i uszczelnienie systemu podatkowego. Docelowo jego działalność obejmie transport drogowy, kolejowy, morski i lotniczy oraz przewozy drobnicowe, całopojazdowe, kontenerowe i wagonowe. PCOL planuje poszerzać swoją obecność kolejno o takie biznesy, jak spedycja, przewozy towarów, dystrybucja, zarządzanie frachtami, logistyka magazynowa i usługi celne.
Chcemy wygrywać ceną
Na początku listopada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało z GPW umowę na dofinansowanie nowatorskiego projektu kwotą ponad 5,4 mln zł. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na realizację jego części badawczo-rozwojowej, która została wyceniona na 9,3 mln zł. Potrwa ona do końca października 2023 r. Celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii, na której opierać się będzie platforma PCOL, bazująca m.in. na metodach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Początkowo umożliwi cyfrowe i zautomatyzowane zarządzanie spedycją, a konkretnie obsługę procesów związanych z realizacją kontraktów i obsługę zleceń transportowych. – Plan zakłada, że w 2022 r. system PCOL rozpocznie działalność w trybie półautomatycznym. Dzięki takiemu podejściu system będzie mógł się uczyć, a jego ewentualne wady będą na bieżąco korygowane, co powinno zaowocować w 2023 r. uruchomieniem w pełni automatycznego systemu PCOL – przekonuje Nina Vincenz-Krajewska, rzecznik prasowy GPW.
Przy wdrażaniu nowej platformy planowana jest współpraca z zewnętrznymi giełdami transportowymi, gdyż jest to prostsze i bardziej efektywne niż startowanie na rynku od zera. GPW ma już podpisany list intencyjny z wrocławską firmą Trans.eu Group, która obsługuje ponad 25 tys. przewoźników. Obecnie strony ustalają warunki współpracy. Jednocześnie GPW rozmawia z kolejnymi tego typu podmiotami. Docelowo chce współpracować ze wszystkimi największymi giełdami transportowymi.
PCOL ma gwarantować występowanie tylko jednego pośrednika pomiędzy zleceniodawcą a podmiotem realizującym transport. Tym samym szczególnie mocno będzie konkurował ze spedytorami. Jak zamierza to robić? – Przede wszystkim chcemy wygrywać ceną. System, który uruchomimy, pozwoli zaoferować znacznie niższe marże niż obecnie obowiązujące na rynku – zapewnia Vincenz-Krajewska. Poza tym szybciej i optymalniej chce reagować zarówno na potrzeby zlecających transport, jak i firm go realizujących. Ma też dużo szybciej, niż jest to obecnie, rozliczać zleceniodawców z przewoźnikami. Dodatkowo w planach jest uruchomienie wraz z partnerami zewnętrznymi dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenia, faktoring czy tzw. systemy scoringu (metoda oceny wiarygodności kredytowej). Dzięki temu współpracujące z operatorem banki będą mogły lepiej dostosować ofertę leasingową czy kredytową do potrzeb zarejestrowanych partnerów.