Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.12.2024 11:11 Publikacja: 05.11.2024 06:00
Foto: AdobeStock
W poniedziałek 4 listopada skończył się czas na nadsyłanie stanowisk do projektu aukcji częstotliwości 700 i 800 MHz. To najważniejsze wydarzenie w branży telekomunikacyjnej w 2024 r.
Wyjściowa cena każdego z sześciu bloków pasma 700 MHz (580 mln zł) i jednego 800 MHz (635 mln zł) zaproponowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej spotkała się z krytyką zarówno telekomów, jak i organizacji je zrzeszających. To główny temat stanowisk, które wpłynęły do UKE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Technologiczna spółka pozyskała środki na dokończenie realizacji strategii przyjętej na lata 2023-2026, dzięki której ma wskoczyć na dużo wyższy poziom przychodów.
W sprawie toczącej się przed Sądem Okręgowym USA dla okręgu Wschodniego Dystryktu Nowy Jork dokonano zmiany pozwanego - z CD projektu na spółkę GOG, grupy kapitałowej CD Projekt, a roszczenia wobec CD Projekt S.A. zostały w całości wycofane, podał CD Projekt.
Technologiczna spółka QNA Technology notowana na NewConnect zdecydowała o odstąpieniu od oferty publicznej. Decyzja została podjęta na podstawie analizy sytuacji rynkowej, zapisów w książce popytu i uwarunkowań prawnych.
Obniżki stóp procentowych, zyski ze sprzedaży energii i efekt automatycznych podwyżek cen usług telekomunikacyjnych to główne motory poprawy rezultatów sektora, na które zwracają uwagę inwestorów analitycy.
Ogłoszenie przejęcia przez cyber_Folks, a następnie transakcji sprzedaży akcji w ramach ABB przez założycieli rozhuśtało notowania firmy e-commerce.
Spółka przerwała kilkumiesięczną korektę tegorocznych zwyżek i może szykować się do ataku na lokalne i dalsze szczyty.
Obniżki stóp procentowych, zyski ze sprzedaży energii i efekt automatycznych podwyżek cen usług telekomunikacyjnych to główne motory poprawy rezultatów sektora, na które zwracają uwagę inwestorów analitycy.
12 stanowisk w wymaganej formie i czasie, jedno po terminie, dwa bez formy pisemnej. Wysyp pomysłów na ceny wywoławcze. Czytamy pisma do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w przeddzień aukcji częstotliwości 700/800 MHz.
Organizator aukcji pasma 700 i 800 MHz podtrzymał, że ruszy ona 8 listopada. Głos na temat projektu dała... izba producentów sprzętu medycznego.
Operatorzy sieci mobilnych zgłosili kolejowej spółce, że byliby zainteresowani skorzystaniem z 30 lokalizacji, w których ma ona swoje maszty. Rozmowy nie są łatwe ze względu na to, że pieniądze na system łączności dla kolei dała Unia Europejska.
Urząd Komunikacji Elektronicznej jest gotowy obniżyć ceny minimalne za bloki częstotliwości 700 i 800 MHz. Czeka na liczby i argumenty. Otrzymał pierwsze stanowiska. Orange i konkurenci liczą na przeliczenie stawek. Liczby mówią, że może chodzić i o 30-proc. rewizję.
Od 10 listopada Play będzie mieć nowego prezesa. Jean Marca Hariona zastąpi na stanowisku Kenneth Campbell.
Operatorzy telekomunikacyjni przywracają zasięg usług na zalanych terenach i szykują się na kolejne odsłony żywiołowej klęski.
Udziałowiec autostrady A1 sfinalizował przejęcie spółki założonej przez b. wiceprezesa Orange Polska. Razem z nią stał się właścicielem ponad 20 dostawców szybkiego internetu w Polsce. To nie koniec – zapowiada.
Sąd w Luksemburgu oddalił roszczenia akcjonariuszy mniejszościowych, którzy walczą o zablokowanie delistingu spółki. Czy Kernel zniknie z giełdy?
Upadek reżimu Assada w Syrii, upadek rządu we Francji, niepokoje po ogłoszeniu stanu wojennego w Korei. Wydawałoby się, że na scenie geopolitycznej nie dzieje się dobrze, jednak rynki przyjmują to niesamowicie spokojnie. Co więcej, na razie nic nie jest w stanie zaburzyć euforii. Złoty na tym korzysta.
Rynek już wycenia kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych 18 grudnia. Oczekuje się jednak, że kilka kolejnych raportów o inflacji będzie wykazywać tendencję wzrostową i Fed prawdopodobnie będzie zmuszony wstrzymać się z obniżką w styczniu.
Obligacje zamienne na akcje MicroStrategy, firmy Michaela Saylora, są postrzegane jako wyjątkowa okazja dla inwestorów.
WIG20 zamknął tydzień spadkiem o 0,03 proc., ale w skali tygodnia zyskał 5,4 proc. Nie można więc narzekać. Ale co dalej?
Struktura polskiego rynku giełdowego niestety jest taka, że nie da się go analizować w oderwaniu od czynnika politycznego. Spółki, w których kontrolę sprawuje Skarb Państwa, są znaczącą częścią indeksu WIG, a WIG20 już w szczególności.
Świat jest wielobiegunowy. Powtarzamy to tak często, i zarazem jest to tak prawdziwe, że zakrawa na truizm. Jako taki zaś zawiera w sobie zagrożenie, że coś przeoczymy. Tak samo jest w tym przypadku. Świat jest wielobiegunowy, ale w inwestycjach kapitałowych dominacja Ameryki nie podlega dyskusji. Niemalże nie podlega.
O zarzutach dla wcześniejszych władz PKO BP. O tym, jak rozwiązać problem kredytów frankowych i dlaczego nie boi się pozwów za WIBOR. O tym, czy bank będzie partnerem Allegro i dlaczego już dziś zaprasza wszystkich przedsiębiorców – mówi Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego.
Grudzień na warszawskiej giełdzie zaczął się tak, jak wskazywały na to statystyki historyczne. Od zwyżek. Główne indeksy pokonały lokalne bariery, co poprawiło ich obraz techniczny.
Nowy tydzień, nowy rekord cen bitcoina. Tym razem pękło okrągłe 100 tys. dolarów. Uczestnicy rynku czekali na ten poziom praktycznie od zawsze.
Przychody w branży hotelowej rosną, ale na powrót rentowności do poziomu sprzed pandemii muszą poczekać. Na przeszkodzie stają zwyżki kosztów eksploatacji, energii czy wynagrodzeń.
– Koszt odbudowy gospodarki ukraińskiej po wojnie szacowany jest na 486 mld USD w ciągu dekady, co stanowi 2,8-krotność nominalnego PKB tego kraju szacowanego na 2023 rok – mówi „Parkietowi” Olivier Degand, partner zarządzający w Forvis Mazars Polska.
Kończący się 2024 rok był dla spółek prowadzących sieci sklepów z odzieżą i obuwiem trudniejszy, niż się spodziewano. Festiwalu zakupów nie było. Ale rok 2025 może być jeszcze bardziej wymagający. Dotyczy to także gigantów, którym przeszkadzać może własny sukces.
Inwestycje w działalność transportowo-spedycyjno-logistyczną to dla wielu firm gwarancja przyszłego sukcesu. W efekcie rozwój własnej floty i infrastruktury to element strategii m.in. firm paliwowych, surowcowych, odzieżowych i budowlanych.
W czasach, gdy koszty działalności szybko idą w górę, grono firm, których zyski operacyjne rosną w szybszym w tempie niż ich przychody, jest mocno ograniczone. Warto takim firmom przyjrzeć się bliżej i je przeanalizować. Z czego wynika ich sukces?
Na głównych giełdach światowych wzrosty trwają z małymi przerwami od ponad roku i w ostatnich dniach nic się w tej kwestii nie zmieniło poza tym, że liczniki indeksów pokazują kolejne rekordy. Za to na warszawskim parkiecie można mówić o prawdziwym rajdzie św. Mikołaja, trwającym na dobrą sprawę od początku grudnia. Za to bitcoin pozostaje poza wszelką konkurencją.
Słysząc o dużej ofercie mieszkań na rynku i deweloperskich promocjach oraz spodziewając się spadku cen, potencjalni nabywcy wstrzymują decyzje. Dominuje strategia „czekaj i obserwuj” – mówi Waldemar Rogowski, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty
Rozwój technologii i dostępność transakcji online stwarzają również nowe możliwości dla cyberprzestępców. Jednym z poważnych zagrożeń jest zjawisko tzw. mułów finansowych – osób zaangażowanych w transfery środków na rzecz zorganizowanych grup przestępczych, które często nieświadomie biorą udział w procederze prania pieniędzy, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.
Prawie dwa razy więcej osób odczuwa lęk (40 proc.) niż nadzieję (23 proc.), myśląc o swoim życiu na emeryturze – wynika z badania ING BSK. Co przewidywalne, osoby już oszczędzające na emeryturę rzadziej odczuwają lęk (34 proc.) niż osoby bez oszczędności (45 proc.). Różnica rośnie wraz z dochodami i sytuacją materialną rodziny – z lękiem o emeryturze myśli ponad połowa badanych z dochodami miesięcznymi „na rękę” nieprzekraczającymi 5 tys. zł na gospodarstwo domowe, a mniej niż jedna trzecia z dochodami powyżej 10 tys. zł.
Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła stóp procentowych. To może ucieszyć posiadaczy lokat terminowych. Od pewnego bowiem już czasu banki spowolniły obniżanie oprocentowania depozytów, co szczególne ważne jest w obliczu spodziewanego wzrostu inflacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas