MCI inwestuje w Focus Telecom

Fundusz przejął 80 proc. udziałów w spółce mającej wiodącą pozycję w segmencie dostawców usług chmurowych w komunikacji biznesowej w Polsce. Jakie ma dalsze plany?

Publikacja: 06.12.2023 17:55

MCI inwestuje w Focus Telecom

Foto: AdobeStock

Wartość transakcji wynosi 80,1 mln zł. Do tej pory grupa MCI była w Focus Telecom mniejszościowym udziałowcem. Poprzez subfundusz Internet Ventures FIZ (w ramach wspólnego przedsięwzięcia z PFR Ventures) miała niespełna 15 proc. udziałów. Pozostałe należały do założycieli, PFR Ventures oraz innych inwestorów indywidualnych. Teraz MCI.EuroVentures kupił 80 proc. udziałów, a 20 proc. zachowali założyciele spółki.

- Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Focus Telecom z kilku powodów. Spółka jest rentowna. Ma bardzo dobry produkt i od lat dynamicznie rośnie w dwucyfrowym tempie. Ma ponad 800 klientów, to głównie średnie i duże podmioty. Firma jest liderem na rynku rozwiązań contact center (CCaaS) i customer exprience (CXaaS) oferowanych w chmurze. To bardzo perspektywiczny rynek, zautomatyzowana obsługa klienta staje się już standardem. W naszej ocenie spółka Focus Telecom ma jeszcze duży potencjał rozwoju - ocenia Paweł Sikorski, partner inwestycyjny w MCI. Dodaje, że MCI zamierza wspierać spółkę we wchodzeniu w nowe segmenty i pozyskiwaniu klientów.

- W planach jest m.in. wzmocnienie zespołu menedżerskiego o osoby z dużym doświadczeniem współpracujące wcześniej z funduszem. MCI planuje zwiększyć całkowitą wartość inwestycji w formie dalszych M&A w Europie Centralnej i Wschodniej. Typowa wielkość inwestycji MCI wynosi 30–100 mln euro - mówi Sikorski.

Focus Telecom dostarcza systemy do zarządzania komunikacją w różnych kanałach (m.in. telefon, e-mail, czat, SMS, media społecznościowe), narzędzia do obsługi klienta i oferuje centralę telefoniczną w chmurze.

- Większe zaangażowanie inwestora pozwoli nam szybciej wprowadzać innowacje, w szczególności te oparte na sztucznej inteligencji - zapowiada Michał Misiak, współzałożyciel Focusa.

Technologie
CI Games chce podwyższyć kapitał
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Technologie
Prezes Comperii o sprzedaży Telepolis.pl i planach
Technologie
Wyzwaniem na dziś nie jest technologia, ale skromna baza zainteresowanych klientów
Technologie
Online Venture przejmuje Telepolis.pl
Technologie
Grupa AB zamierza nadal rosnąć szybciej niż rynek
Technologie
AB zwiększa udziały na trudnym rynku