Prace legislacyjne nad przygotowywaną od prawie trzech lat nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC) znowu się wydłużą.
We wtorek na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych: Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (KCINT) oraz Obrony Narodowej, odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Akt dotyczy nie tylko organizacji systemu ochrony infrastruktury krytycznej kraju przed atakami hakerów, ale też kwestii drażliwej. Wprowadza procedurę uznania firmy za dostawcę wysokiego ryzyka i jego eliminacji z rynku.
W trakcie obrad wysłuchano głosów przedstawicieli branży telekomunikacyjnej, a potem… przyjęto wniosek posła Konrada Frysztaka (KO) o wysłuchanie publiczne. Odbyć ma się ono 11 września.
To już kolejne wysłuchanie publiczne przegłosowane na komisji cyfryzacji. W marcu odbyło się wysłuchanie publiczne ws. prawa komunikacji elektronicznej, nazwanego lex pilot po wrzutce z przepisami korzystnymi dla TVP. Rząd cofnął wtedy projekt.
Z kolei na 12 września wyznaczono wysłuchanie ws. przepisów chroniących dzieci przed dostępem do pornografii w internecie. Tym razem minister cyfryzacji Janusz Cieszyński skomentował, że opozycja zagłosowała zgodnie z interesami wielkich koncernów, a następnego dnia posłowie PiS złożyli poselski projekt ustawy w tej samej sprawie.