Poszukiwani, nie rozchwytywani

E-business, firmy doradcze i wdrożeniowe. Dostawcy Internetu i firmy tworzące serwisy internetowe. Producenci sprzętu i programowania. Działy IT przedsiębiorstw. Tam mogą pracować informatycy.

Publikacja: 12.06.2003 14:34

Informatycy mogą znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących komputery, tworzących oprogramowanie lub wdrażających je u klientów, w firmach oferujących usługi internetowe lub zajmujących się e-businessem. Ale także w przedsiębiorstwach przemysłowych, w działach IT.

Specjaliści zajmujący się branżą IT, czyli zaawansowanych technologii, mogą pracować w wielu dziedzinach. Pierwsza to praca u producentów komputerów i sprzętu IT: IBM, Hewlett-Packard, Intel, Compaq, Optimus itp. Druga grupa firm zajmuje się usługami: oferowaniem systemów komputerowych, oprogramowania, wdrożeniami. Na tej zasadzie działają np. Cisco, IFS czy polskie Prokom, ComArch, Softbank, itp.

Pracujący w takich przedsiębiorstwach informatycy zajmują się projektowaniem sprzętu i rozwiązań, które można wdrażać z użyciem istniejących narzędzi. Firmy takie budują również sieci komputerowe dla innych firm, wprowadzają zabezpieczenia, tworzą serwisy internetowe, platformy e-biznesowe (tzw. B2B i B2C).

Wdrożeniowcy

Kolejnym polem do pracy dla informatyków są firmy doradcze. Coraz więcej firm konsultingowych, zarówno należące do tzw. Wielkiej Czwórki, jak i mniejsze, tworzą działy doradztwa zajmujące się nowymi technologiami. Pracujący w nich informatycy zajmują się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań dla klientów, zainteresowanych np. nowoczesnymi metodami zarządzania produkcją, księgowości czy logistyki.

W Polsce działa dużo firm, świadczących usługi związane z projektowaniem witryn internetowych. Są to zarówno małe, często jednoosobowe, które zajmują się tworzeniem prostych rozwiązań, jak i takie, które zapewniają pełny serwis - tworzą strony, zapewniają ich sprawne działanie, wprowadzają zmiany, oferują serwery pocztowe - na przykład kilkudziesięcioosobowe firmy: Internet Designers, AMG.net, 3dart.com, Piknet, Hoga i wielu innych.

W e-businessie

W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi czy UE nasz handel elektroniczny i usługi oferowane poprzez sieć wypadają dosyć blado. Ale i takie przedsiębiorstwa mogą być interesującym miejscem pracy dla specjalistów od komputerów. Merlin, Serio.pl, Mediarun.pl, Marketplanet.pl, Allegro to tylko niektóre z "wirtualnych firm", które potrzebują informatyków do zapewnienia sprawnego działania serwisów i wprowadzania nowych rozwiązań. A przez Internet działa coraz więcej banków (oprócz czysto internetowych jak mBank i Inteligo, są to internetowe oddziały banków tradycyjnych), biur podróży, firm ubezpieczeniowych, a także "zwykłych" portali, zatrudniających sporo pracowników:Onet.pl. Wirtualna Polska, Gazeta.pl czy Interia.pl.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją