Gry nie schodzą z celownika inwestorów

31 lipca na parkiecie pojawi się nowe studio. W sumie na rynku publicznym jest ich już niemal 50.

Publikacja: 31.07.2020 05:30

Gry nie schodzą z celownika inwestorów

Foto: AFP

W piątek na NewConnect debiutuje spółka Ovid Works, szykująca się do premiery gry „Metamorphosis", inspirowanej powieściami Franza Kafki. Kolejne debiuty firm z branży gier są kwestią czasu. Sektor cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Z naszych szacunków wynika, że wszystkie spółki zajmujące się grami są obecnie wyceniane na około 51 mld zł. Stanowi to ponad 10 proc. łącznej kapitalizacji wszystkich krajowych spółek, notowanych na warszawskiej giełdzie.

Skupy akcji...

Statystyki podbija CD Projekt, obecnie największa polska firma na GPW. Przy czwartkowej cenie akcji jest warta 38,7 mld zł. Po południu jej kurs wynosił 402 zł. 30 lipca ruszył skup akcji. Potrwa do 19 sierpnia. Zarząd został uprawniony do przeprowadzenia skupu przez walne zgromadzenie, które odbyło się 28 lipca. Uchwalono wtedy, że cena nabycia papierów nie może być niższa od 1 zł za akcję i nie wyższa niż 500 zł. Walory mają zostać zaoferowane osobom uprawnionym w ramach programu motywacyjnego, uchwalonego przez walne zgromadzenie w 2016 r. Już w 2019 r. grupa zrealizowała cele tego programu na lata 2016–2021. Kapitał zakładowy CD Projektu dzieli się na 96,12 mln akcji. Walne zgromadzenie upoważniło zarząd spółki do skupu maksymalnie 516,7 tys. sztuk.

Informację o skupie akcji podał też Vivid Games, ale tam uchwała jeszcze nie została podjęta. Będzie o niej decydować WZ zwołane na 26 sierpnia. Akcjonariusze zdecydują o upoważnieniu zarządu do nabycia akcji, stanowiących do 5 proc. ich ogólnej liczby. Nabyte papiery mogą zostać przeznaczone do umorzenia lub na inne cele, w szczególności na realizację programu motywacyjnego.

...oraz emisje

Niedawne WZ CD Projektu zdecydowało też o uchwaleniu nowego programu motywacyjnego na lata 2020–2025, ale nie udało się przegłosować uchwały dotyczącej emisji warrantów, niezbędnych do realizacji tego programu. Spółka ma zaproponować w najbliższym czasie skorygowaną uchwałę.

W ostatnim czasie na rynku wtórnym widać wzmożoną liczbę przeprowadzanych emisji akcji – również w sektorze gier. Przykład? Arts Alliance, które na 26 sierpnia zwołało walne zgromadzenie, które będzie decydować o emisji 250 tys. akcji serii D oraz o upoważnieniu zarządu do podwyższenia kapitału w granicach kapitału docelowego. Celem jest pozyskanie łącznie 5 mln zł. Na rynek trafiła też informacja o podpisaniu umowy z inwestorem finansowym działającym m.in. w branży gier internetowych. Chce on objąć 500 tys. akcji Arts Alliance.

Emisja akcji jest też możliwa w ECC Games. Konkretów jeszcze nie ma, ale zarząd już zasygnalizował, że taką opcję rozważa – ma ona związek z pracami nad grą „Car Mechanic Simulator Racing".

Technologie
Walka o Brand24. Semrush: 1,5 zł to nasze ostatnie słowo
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Technologie
Ludzie Cyfrowego Polsatu o kursie i dywidendzie. Co czeka giełdowych inwestorów?
Technologie
Nvidia największą spółką na świecie. Kiedy osiągnie 4 bln dolarów kapitalizacji?
Technologie
Nvidia największą spółką świata. Powtórzy historię Cisco z bańki dot-com?
Technologie
Szaleństwo na akcjach telekomu z Gdańska. Dwóch chętnych inwestorów
Technologie
W 4 lata zyski się potroiły, a kurs dołuje. Analitycy tłumaczą, o co chodzi z Tekstem