Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

ROPA NAFTOWA

Ryzyko geopolityczne wciąż istotne na rynku ropy naftowej.

Publikacja: 18.12.2023 11:59

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od pogłębienia zniżek. Niemniej, jeszcze w pierwszych godzinach na rynku tym widać było wzrosty, wiążące się z utrzymującym się ryzykiem geopolitycznym, związanym z sytuacją na Bliskim Wschodzie.

W weekend duże firmy z branży transportu morskiego, m.in. MSC i Maersk, poinformowały, że mają zamiar unikać przepływania statków przez Kanał Sueski za sprawą nasilających się w ostatnim czasie ataków jemeńskich bojówek Huti, wspieranych przez Iran. Ataki te nasiliły się wraz z zaognieniem konfliktu na linii Izrael – Hamas. Na razie sytuacja na Bliskim Wschodzie nie wpływa istotnie na produkcję i eksport ropy naftowej, jednak pozostawia żywe spekulacje dotyczące możliwości eskalacji konfliktu i jego wpływu na podaż ropy.

Dodatkowym wsparciem dla notowań ropy naftowej były zapowiedzi dalszych cięć eksportu przez Rosję. W niedzielę kraj ten oznajmił, że w grudniu ma zamiar zmniejszyć eksport ropy potencjalnie o 50 tysięcy baryłek dziennie (albo więcej). Jest to więc zapowiedź wcześniejszej obniżki eksportu niż ta zapowiadana po spotkaniu OPEC+, zakładająca, że nastąpi to dopiero od stycznia. Ogłoszenie to nastąpiło tuż po wstrzymaniu większości dostaw ropy Ural z portów w piątek, wynikającym z niekorzystnych uwarunkowań atmosferycznych i planowanych prac konserwacyjnych.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Niemniej, mimo powyższych informacji, warto zaznaczyć, że dominującym czynnikiem przekładającym się na notowania ropy naftowej nadal są obawy związane z popytem na ten surowiec. Mimo pocieszającej deklaracji Rezerwy Federalnej o zamiarze rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w przyszłym roku, która wspiera scenariusz ożywienia popytu na paliwa, inwestorzy wciąż mają uzasadnione obawy o tempo wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach na świecie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

MIEDŹ

Wyhamowanie zwyżek cen miedzi.

Po istotnych zwyżkach cen miedzi w poprzednim tygodniu, bieżący tydzień na tym rynku rozpoczyna się od delikatnego odreagowania. Notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych poruszają się w okolicach 3,87 USD za funt.

W poprzednim tygodniu notowania miedzi rosły na fali dwóch głównych czynników. Po pierwsze, komunikaty ze strony Fed, potwierdzające gotowość na tzw. pivot w polityce monetarnej, podbiły nastawienie risk-on i rozbudziły szanse na lepszą kondycję amerykańskiej gospodarki w przyszłym roku, a co za tym idzie, także większy od wcześniejszych założeń popyt na miedź.

Po drugie, w ostatnich dniach pojawiły się także sygnały problemów z podażą miedzi. Chiny, będące największym producentem rafinowanej miedzi na świecie, podały, że w listopadzie produkcja miedzi rafinowanej w tym kraju wyniosła 960,8 tys. ton, czyli mniej od oczekiwań.

Tak czy inaczej, mimo tych wspierających informacji, notowania miedzi znajdują się nadal pod presją obaw o popyt na ten surowiec w globalnej gospodarce, który może być widoczny w pierwszej połowie przyszłego roku.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?