Po mocnym początku poprzedniego tygodnia, jego końcówka przyniosła wyraźne ochłodzenie nastrojów inwestorów na rynku ropy naftowej. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych nie zdołała jednak utrzymać się na dłużej powyżej poziomu 60 USD za baryłkę i spadła ona poniżej poziomu 59 USD za baryłkę. Zniżki były jeszcze bardziej dotkliwe w przypadku notowań ropy naftowej gatunku Brent, które zeszły poniżej poziomu 67 USD za baryłkę.
Podczas piątkowej sesji na nowo rozbrzmiały obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie, za sprawą słabszych od oczekiwań marcowych odczytów indeksów PMI dla przemysłu i usług, nie tylko w Europie, lecz także w Stanach Zjednoczonych. Te obawy uderzyły w notowania ropy naftowej jako surowca powiązanego z globalną koniunkturą. Niemniej, warto pamiętać, że kwestia spowolnienia gospodarczego jest podnoszona na rynku ropy już od dłuższego czasu i przynajmniej częściowo jest ona uwzględniona już w cenach ropy naftowej.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Tymczasem pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej w piątek okazały się dane firmy Baker Hughes, dotyczące liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych. W swoim cotygodniowym raporcie, firma ta podała, że w minionym tygodniu liczba działających wiertni w USA spadła o 9, do poziomu 824, czyli do najniższego poziomu od kwietnia 2018 roku. Jeszcze ciekawszy był jednak fakt, że jest to już piąty z rzędu spadkowy tydzień – jednocześnie, jest to najdłuższa seria spadku liczby punktów wydobycia ropy w USA od maja 2016 roku, kiedy to zniżkowały one przez osiem kolejnych tygodni.
Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA pokrywa się z prognozami dotyczącymi wydobycia ropy ze skał łupkowych w tym kraju. Co prawda spodziewany jest dalszy wzrost produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych, ale dynamika wzrostów w kwietniu najprawdopodobniej będzie najniższa od roku. W całym 2019 roku produkcja ropy w USA ma rosnąć mniej dynamicznie niż w roku poprzednim. To zaś może być czynnik, który będzie ograniczał potencjał spadkowy cen ropy naftowej.