Wyraźny spadek importu widać było na rynku miedzi. W kwietniu import miedzi do Chin spadł o ponad 12 proc. w stosunku do marca i znalazł się na poziomie ok. 485 tys. ton. Tymczasem mniejszą zniżkę importu, bo wynoszącą 3,5 proc. w kwietniu w ujęciu m./m., odnotowano w przypadku importu rudy żelaza.

Częściowo ta zniżka wynikała z coraz wyższych cen surowców, które uderzają w przemysł chiński. Jednak w przypadku rudy żelaza istotne okazały się także opóźnienia w transporcie surowca od dostawców.

W kwietniu spadł także import ropy naftowej do Chin. W porównaniu z marcem zniżkował o prawie 16 proc., spadając z okolic 11,69 mln baryłek dziennie w marcu do 9,82 mln baryłek dziennie w kwietniu. Tym samym, import ropy naftowej do Chin w kwietniu był najniższy od początku bieżącego roku.

Pozytywnym akcentem okazał się jednak import soi do Chin w kwietniu, który znacząco zwyżkował zarówno w stosunku do marca, jak i do kwietnia poprzedniego roku. Co więcej, oczekiwane jest dalsze utrzymywanie się wysokiego poziomu importu soi w kolejnych miesiącach ze względu na prognozowany większy popyt na pasze dla zwierząt. ¶