Pierwszy konkurs na prezesa Grupy Lotos

Paweł Olechnowicz ma bardzo duże szanse na to, by zachować posadę prezesa – oceniają analitycy. Zabraknąć może chętnych na inne stanowiska w zarządzie

Publikacja: 20.05.2009 01:08

Kierowana przez Wiesława Skwarkę rada nadzorcza Grupy Lotos podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu na

Kierowana przez Wiesława Skwarkę rada nadzorcza Grupy Lotos podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu na członków zarządu spółki. Tego oczekiwało Ministerstwo Skarbu Państwa, główny akcjonariusz gdańskiego koncernu.

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Konkurs na członków nowego zarządu Grupy Lotos rozpisano dosłownie w ostatnim momencie, bo zaledwie na sześć tygodni przed końcem kadencji obecnego kierownictwa. Np. w Policach – innej kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce, w której kadencja zarządu upływa w tym roku – nowe władze wyłoniono już na początku lutego. Dlaczego zatem w Grupie Lotos tak długo zwlekano z decyzją w sprawie konkursu? Wiesław Skwarko, przewodniczący nadzoru spółki, którego chcieliśmy o to spytać, nie odbierał wczoraj telefonu.

[srodtytul]Wakaty jednak pozostaną?[/srodtytul]

Na wyłonienie nowego prezesa gdańskiego koncernu paliwowego i czterech jego zastępców, którzy byliby odpowiedzialni za cztery piony funkcjonowania grupy, pozostało zatem niewiele czasu. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że Grupa Lotos podlega przepisom tzw. ustawy kominowej, która ogranicza poziom zarobków menedżerów.

Właśnie z tego powodu w obecnym zarządzie są wciąż dwa wakaty. Podejmowane dwukrotnie próby uzupełnienia składu nic nie dały. – Obawiam się, że w tym konkursie nie uda się wyłonić pełnego zarządu, bo przecież warunki się nie zmieniły – powiedział Konrad Anuszkiewicz, analityk z Ipopema Securities. Według niego, gdyby zarobki w Grupie Lotos były zbliżone do rynkowych, z pewnością chętni do zarządu by się znaleźli.

[srodtytul]Jeden żelazny kandydat[/srodtytul]

Na razie start w konkursie zapowiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos od 2002 r. – To naturalny kandydat, szczególnie że zna firmę od podszewki. Trudno sobie wyobrazić, aby teraz prezesem spółki została osoba, która musiałaby od podstaw poznawać realizowany od dłuższego czasu Program 10+ – powiedział Anuszkiewicz.

– To byłoby wielkie wyzwanie i spore ryzyko dla terminowości realizacji tej inwestycji – dodał analityk. Według niego, Olechnowicz ma bardzo duże szanse na wygraną. Andrzej Szczęśniak, niezależny ekspert rynku paliw, także wysoko ocenia szanse Olechnowicza na zwycięstwo w konkursie na prezesa Grupy Lotos. Podejrzewa jednak, że konkurs może być próbą dokonania roszad w spółce. Taki scenariusz wydają się też potwierdzać nieoficjalne informacje płynące z ministerstwa skarbu (firma w 58,84 proc. należy do państwa).

Ministerstwo chłodno odnosi się do startu Olechnowicza w konkursie. Kilkakrotnie już pojawiały się pogłoski o możliwości odwołania szefa spółki. Ostatni raz – według informacji „Parkietu” – tego rodzaju próba miała mieć miejsce zaledwie parę tygodni temu. Olechnowicz może na pewno liczyć na poparcie załogi Grupy Lotos.

[srodtytul]Kontrowersyjny konkurs[/srodtytul]

Ogłoszenie teraz konkursu na nowy zarząd firmy krytycznie ocenia Szczęśniak. – Teraz nastąpi kilka tygodni kampanii i różnego rodzaju podchodów – stwierdził analityk. – Tymczasem spółka jest na ostrym wirażu i cała jej energia powinna się koncentrować na wyjściu z tego zakrętu, a nie na personaliach. Rozpisanie teraz konkursu uważam za nieodpowiedzialne ze strony ministerstwa skarbu – powiedział Szczęśniak.

[link=http://www.rp.pl/artykul/5,308108_Lotos__koniec_epoki_bliski.html][b]Czytaj wypowiedź Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"[/b][/link]

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku