Kontrakt będzie obowiązywać od stycznia przyszłego roku do marca 2011 r. Stanowi on wypełnienie wiążącego strony długoterminowego porozumienia o charakterze ramowym.
Lubelski Węgiel Bogdanka jest głównym dostawcą węgla dla Kozienic. Wartość umów zawartych pomiędzy kopalnią a elektrownią od 22 czerwca, czyli od dnia, w którym akcje Bogdanki zostały dopuszczone do obrotu na giełdzie, sięgają już około 1,03 mld zł.
Zarówno będąca właścicielem Kozienic Enea, jak i Bogdanka, deklarują, że chciałyby podpisać kolejną długoterminową umowę ramową, która zaczęłaby obowiązywać po wygaśnięciu łączącego je teraz porozumienia. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, rozmowy dotyczące szczegółów nowego kontraktu powinny ruszyć wczesną jesienią. Kluczową kwestią, której dotyczyć będą negocjacje, jest formuła ustalania ceny za węgiel, która miałaby się znaleźć w około 20—letniej umowie.
Dla obu firm korzystne byłoby zawarcie jak najszybciej wieloletniego porozumienia. Wiąże się to z ich planami inwestycyjnymi. Dla Enei jest to o tyle istotne, że po 2015 r. uruchomione mają zostać dwa bloki energetyczne o mocy 1000 MW każdy. Powstaną one w planowanej elektrowni Kozienice II. Dla banków udzielających kredytów na realizację tego typu przedsięwzięć, gwarancje dostaw surowca w dłuższym horyzoncie są bardzo istotne.
Z kolei Lubelski Węgiel, dzięki pieniądzom zdobytym w czerwcu z giełdy, rusza obecnie z inwestycjami, które pozwolą mu podwoić wydobycie. Obecnie Bogdanka wydobywa około 5,5 mln ton węgla energetycznego rocznie. Za pięć lat ma to być już około 11 mln ton rocznie. W najbliższych dniach spółka będzie ogłaszać przetargi, które są niezbędne do tego, aby uruchomić drugie pole wydobywcze.