Przy okazji planowano również istotnie zmniejszyć liczbę instytucji finansowych, które obsługują grupę. Okazuje się jednak, że tego terminu nie udało się dotrzymać i negocjacje z bankami będą jeszcze musiały potrwać co najmniej kilka tygodni.
– Rozmowy z bankami trwają – potwierdził Krzysztof Grad, rzecznik prasowy Ciechu. Według niego dotychczas udało się uzgodnić z głównymi bankami, które będą organizatorami kredytu, kluczowe warunki finansowania. – Ale konieczność doprecyzowania szczegółów i uzyskania niezbędnych zgód korporacyjnych nieco wydłuża cały proces – przyznał Grad.
Rzecznik prasowy dodał, że właśnie z tego powodu strony planują wydłużyć okres, w jakim miałoby obowiązywać obecne porozumienie zawarte przez grupę Ciech z bankami (umowa o utrzymaniu status quo). Według nieoficjalnych informacji „Parkietu” nowy termin, w jakim powinno być podpisane porozumienie dotyczące refinansowania zadłużenia firmy, może być wyznaczony na koniec tego roku. Wtedy też miałaby być ograniczona – najpewniej do kilku – liczba banków obsługujących Grupę Ciech (teraz jest ich ponad 15).
Grad powiedział nam także, że ponieważ równolegle z negocjacjami firmy z bankami prowadzony jest też proces prywatyzacji tzw. I grupy chemicznej (składa się z Ciechu, Azotów Tarnów oraz ZAK), inwestorzy, którzy złożyli oferty prywatyzacyjne, są informowani o zaawansowaniu prac nad refinansowaniem zadłużenia spółki.Wczoraj na zamknięciu notowań na warszawskiej giełdzie akcje Ciechu kosztowały 39 zł (wzrost o 0,03 proc.).