Wniosek dotyczy podpisania przez spółkę w 2008 r. umów opcji walutowych, które spowodowały straty.

Ciech miał umowy opcji call i put, które – jak pisze SII – przynajmniej teoretycznie miały służyć zabezpieczeniu ryzyka walutowego, na które narażone były spółki z grupy. Jednak odbyło się to na warunkach niekorzystnych dla Ciechu. W efekcie spółka zamiast zabezpieczyć przepływy z eksportu, narażona została na dodatkowe ryzyko.

Decydując się na transakcje polegające na złożeniu opcji call i put o nierównych nominałach, Ciech wystawił się na ryzyko poniesienia nieograniczonej straty (w przypadku gdyby nastąpiło znaczne osłabienie waluty krajowej wobec walut opcych). SII jest w tej sytuacji zdania, że Kazimierz Przełomski swymi działaniami naraził Ciech na ryzyko utraty wypłacalności oraz przyczynił się do wyrządzenia spółce znacznej szkody finansowej. SII oszacowało wielkość tej szkody na 31 grudnia 2008 r. na 229,891 mln zł. Według SII chodzi zatem o przestępstwo, o jakim mówi art. 585 ust. 1 kodesku spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem np. członek zarząd spółki, który działał na jej niekorzyść, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu i karze grzywny.

Ciech nie chciał w żaden sposób skomentować faktu złożenia przez SII pozwu przeciw byłemu członkowi zarządu. Także sam Kazimierz Przełomski nie chciał się odnieść do tej informacji. Odesłał nas do pełnomocnika prawnego, z którym jednak nie udało się nam wczoraj skontaktować.